Obviněný v kauze kolem Hlubučka se přiznal ke korupci. Popsal, jak celá skupina fungovala

Obviněný podnikatel Pavel Dovhomilja se podle serveru Seznam Zprávy přiznal k účasti na zločinech v kauze Dozimetr kolem bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka (dříve STAN). Dovhomilja řekl serveru, že byl členem zločinecké organizace, a popsal dělení peněz získaných od podnikatelů mezi členy skupiny. Podle serveru Dovhomilja své svědectví následně zopakoval vyšetřovatelům a spoléhá na to, že by přiznání mohlo vést k nižšímu trestu.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský dopravní podnik (ilustrační foto)

Policisté v souvislosti s údajnou korupcí v Dopravním podniku hlavního města Prahy (na snímku) obvinili více než desítku lidí | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Policisté v souvislosti s údajnou korupcí v Dopravním podniku hlavního města Prahy (DPP) obvinili více než desítku lidí, vedle Hlubučka také podnikatele Michala Redla, bývalého člena představenstva DPP Mateje Augustína a další členy vedení podniku, který jako největší městská firma provozuje MHD.

Dovhomilja byl v době policejní razie v Chorvatsku. Předtím, než se po návratu do Česka přihlásil na policii, poskytl rozhovor Seznam Zprávám. Ano, byl jsem členem zločinecké organizace, jak to píšou v tom sdělení obvinění, řekl Dovhomilja serveru.

Vedení Prahy schválilo změnu stanov dopravního podniku. Učinilo tak kvůli kauze kolem Hlubučka

Číst článek

Fungování skupiny

Každý tam měl nějakou oblast, a v ní se snažil vytvořit byznys, uvedl stíhaný podnikatel k činnosti skupiny v kauze. Mě přivedl Petr Hlubuček. Jako politik zastupoval nějakou část v dopravním podniku a ve městě. A tak byla jeho role prosadit, co bylo třeba, doplnil.

Peníze získané od podnikatelů podle Dovhomilji rozděloval mezi jednotlivé členy skupiny Redl. Ale není to tak, že bychom museli někoho nutit. Když jsme získali výtlak, podnikatelé chodili za námi sami, řekl serveru. Výtlakem byli podle Seznam Zpráv Hlubuček a obvinění členové vedení DPP, kteří byli schopni ovlivnit zakázky podniku.

Kvůli kauze muselo skončit pět ze šesti členů představenstva DPP a tři členové dozorčí rady podniku. Hlubuček ukončil své členství ve STAN a opustil všechny politické funkce. Kvůli kontaktům s obviněným Redlem rezignoval ke konci června také ministr školství Petr Gazdík (STAN), poslancem zůstal.

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zasahovali ve stejný den jako v DPP také v kancelářích VZP. Server Deník N uvedl, že lobbista a podnikatel v IT Dovhomilja, podnikatel Pavel Kos a s nimi náměstek ředitele VZP Knížek požadovali podle policie provize po společnostech, které VZP dodávají IT služby.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme