Kauza kradených navigací Vojenské policie je bez viníka

V kauze kradených navigací, které za statisíce korun nakoupila a až donedávna ve svých autech používala Vojenská policie, padl rozsudek. Státní zastupitelství pro Prahu 6 obžalovalo v celém případu jen jediného muže - Miloše Novotného. Jako jeden ze subdodavatelů se měl dopustit podvodu, když použité navigace montoval pro jiného subdodavatele jako nové. Toto tvrzení se ale podle soudu neprokázalo.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Navigace (ilustrační foto)

Navigace (ilustrační foto) | Foto: Ondřej Jánoška

V roce 2005 se Vojenská policie rozhodla nakoupit sedm volkswagenů Transporter. Vítězem zakázky byl oficiální dovozce volkswagenů. Nabízel, že dodá auta i s originálními navigacemi - za zhruba 80 tisíc.

U soudu ale opakovaně zaznělo, že zaměstnanec vojenské policie, který měl nákup na starosti, navigace přímo dodat nechtěl. Místo toho doporučil, aby navigace a další příslušenství namontovala firma FD servis za podobnou cenu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O kauze zakázky Vojenské policie mluvil v Odpoledním Radiožurnálu reportér Petr Sehnoutka

FD servis si navigace objednal od soudem osvobozeného Novotného. Ten je koupil na inzerát od dalšího člověka, který je pořídil na inzerát od jiného muže. Jak se k nim dostal poslední zmíněný, nikdo nezjišťoval. Na počátku stála jedna navigace 12 tisíc korun.

Miloše Novotného pak policie těsně před promlčením případu obvinila z podvodu. Podle soudu se tak ale nestalo. Soud totiž řešil to, jestli Novotný podvedl FD servis tím, že do aut namontoval už použité navigace.

Tvrzení jednatele FD servisu Františka Maška, že byl podveden, ale soud neuvěřil. Když navíc zohlednil další podivné momenty v celé zakázce, rozhodl o Novotného nevině.

Během soudního líčení se ukázalo, že policie se vůbec nezaměřila na podstatné věci. Tedy kdo tehdy navigace ukradl, a nezabývala se ani tím, jak je možné, že se na zakázce pro vojenskou policii podílelo obrovské množství na sebe navázaných subdodavatelů, kteří si vzali ze státních peněz svou marži.

Nad způsobem vyšetřování se podivila i soudkyně obvodního soudu pro Prahu 6 Kateřina Kohoutková. „Trestní stíhání bylo zahájeno den před uplynutím pětileté promlčecí doby,“ uvedla.

Hlavní aktér zakázky už u vojenské policie nepracuje. Skupina veřejných zakázek Vojenské policie byla zrušena, a o větší zakázky se teď stará sekce vyzbrojování přímo na ministerstvu obrany.

Petr Sehnoutka, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme