Kauza LTO končí desítkami let za mřížemi

Městský soud v Praze dnes ukončil kauzu sedm let staré vraždy obchodníka s lehkými topnými oleji Lubomíra Holého. Za její objednávku poslal na 13 a půl roku za mříže podnikatele Milana Šišmu. Jeho společník Vratislav Kutal, který měl připravovat vraždu novináře píšícího o podvodech s LTO, odchází od soudu s desetiletým trestem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kutal a Šišma poslouchají rozsudek | Foto: Michal Kamaryt

Proces provázela velmi přísná bezpečnostní opatření. Soudce Luboš Vlasák nakonec vynesl verdikt, který zněl téměř navlas stejně jako původní projednávání této kauzy. Šišmovi vyměřil trest 13 a půl roku nepodmíněně plus čtyřmiliónovou pokutu. Kutal půjde do vězení na 10 let.

Soud se přiklonil k verzi obžaloby. Ta se opírala především o výpověď Jiřího Večeře, který už byl odsouzen k 12 letům. Podle něj si Šišma vraždu obchodníka Holého objednal, protože mu dlužil několik miliónů korun. "Pokud jde o příčinu odstranění pana Holého, tak pan Holý bezpochyby patřil mezi největší obchodníky s lehkými topnými oleji, přičemž dosahoval obrovských zisků. Byly tam určité finanční vazby, která se samozřejmě nepodařilo zcela zmapovat, ale svědeckými výpověďmi bylo dokázáno, že finanční toky mezi poškozeným Holým a obžalovanými Šišmou a Kutalem tady bezpochyby byly," uvedl soudce.

Vratislav Kutal měl podle verdiktu soudu zase připravovat vraždu novináře, který o podvodech psal. Zároveň měl objednávat i výbuchy, které měly svést policii na slepou stopu od obchodu s LTO. V této kauze stálo před osudem celkem osm lidí tři odešli s podmínkou, pět dostalo tresty od 10 do 13 a půl roku. Samotný Kutal ale veškerou vinu odmítá. "Mám jiný právní názor, než tento soud a samozřejmě jsme podali odvolání," řekl.

Markéta Kaclová, František Lutonský, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme