Kauza metanol: vrchní soud zpřísnil dvěma mužům z ostravské větve tresty na sedm let a devět měsíců

Olomoucký vrchní soud ve čtvrtek zpřísnil o 11 měsíců na sedm let a devět měsíců trest dvěma mužům v ostravské větvi kauzy metanolu. Jde o distributora otráveného alkoholu Michala Klösela a Martina Svobodu, který smrtící směs distribuoval přes svůj stánek v Havířově. Naopak dalším distributorům, Petru Čaganovi a Václavu Zlámalovi, odvolací soud tresty snížil. Jde o poslední hlavní obžalované v této kauze. Na svědomí mají smrt několika lidí.

Tento článek je více než rok starý.

Olomouc Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud zpřísnil o 11 měsíců na sedm let a devět měsíců trest dvěma mužům. Jde o distributora otráveného alkoholu Michala Klösela (vlevo) a Martina Svobodu (vpravo), který smrtící směs distribuoval přes svůj stánek v Havířově

Soud zpřísnil o 11 měsíců na sedm let a devět měsíců trest dvěma mužům. Jde o distributora otráveného alkoholu Michala Klösela (vlevo) a Martina Svobodu (vpravo), který smrtící směs distribuoval přes svůj stánek v Havířově | Foto: Luděk Peřina | Zdroj: ČTK

Obžalovaní Bohumil Malátek a Martin Posládek si odpykají stejné tresty uložené krajským soudem.

Anonym ohlásil bombu na soudu v Olomouci. Rozhodnutí o metanolové kauze se odložilo

Číst článek

Podle rozsudku si Klösel objednal 2300 litrů alkoholu obsahující toxický metylakohol u Martina Jirouta, jemuž vrchní soud dříve potvrdil v hlavní větvi kauzy devět let. Šlo o celkem 2300 litrů alkoholu neznámého původu, který se prodával za 50 korun za litr.

Klösel poté sjednal jeho prodej obžalovanému Posládkovi, aniž by zjišťoval původ alkoholu. Od Posládka smrtící směs putovala k Martinu Svobodovi, který směs šířil prostřednictvím svého stánku v Havířově. Po požití toxické směsi zemřelo pět osob, uvádí rozsudek.

Posládek alkohol prodal také Václavu Zlámalovi z Havířova. Další obžalovaný Petr Čagan podle obžaloby opatřil dalšímu obžalovanému Bohumilu Malátkovi 150 litrů alkoholu, po jehož vypití zemřeli na Přerovsku dva lidé.

Metanolová kauza je z roku 2012, vyžádala si pět desítek životů, řada lidí už kvůli tomu byla odsouzena.

Metanolová kauza

  • Čtvrteční rozsudek se týká takzvané ostravské větve kauzy, tedy distribuce jedovatého alkoholu na severní Moravě. Soud zpřísnil na sedm let a devět měsíců trest distributorovi Michalu Klöselovi a Martinu Svobodovi, který smrtící směs distribuoval přes svůj stánek v Havířově. Naopak dalším distributorům, Petru Čaganovi a Václavu Zlámalovi, odvolací soud tresty snížil. Martin Posládek a Bohumil Malátek a si odpykají tresty, jaké jim uložil krajský soud.
  • Na severní Moravu podle obžaloby alkohol dostal prodejce Martin Jirout, jemuž vrchní soud dříve potvrdil v hlavní větvi kauzy devět let. Zprostředkoval dodávku asi 2300 litrů alkoholu obsahujícího metanol do Havířova. Alkohol se poté podle obžaloby přes distributory dostal ke spotřebitelům, pět lidí po jeho konzumaci zemřelo.
  • Případ patří mezi nejhorší neštěstí, které v posledních desetiletích postihly Českou republiku. První úmrtí po požití nelegálně vyráběných lihovin s obsahem jedovatého metylalkoholu se objevily koncem léta 2012. Nejprve zemřel 3. září v Havířově dvaašedesátiletý muž, jeho o tři roky mladší partnerka otravě podlehla také. Třetí oběť, šedesátiletou ženu, si metylalkohol vyžádal 5. září také v Moravskoslezském kraji.
  • Poslední člověk, jehož úmrtí je spojováno s prodejem nelegálně vyráběného alkoholu, zemřel na konci února 2014 v nemocnici v Novém Městě na Moravě. Osmapadesátiletý muž ze Žďárska podle policistů pil závadný alkohol u známého. Kauza si od září 2012 do února 2014 v České republice vyžádala 48 životů.
  • Počtem obětí je druhou nejhorší katastrofou v dějinách samostatné České republiky. Více životů si vyžádaly jen povodně v roce 1997, při nichž zemřelo 50 lidí. Otrávený alkohol také připravil o zdraví desítky osob. Poškozených, včetně zemřelých, je asi 140. Mnozí jsou těžce zdravotně postižení, řada otrávených oslepla.
  • Nejvíce otrav bylo zaznamenáno v Moravskoslezském kraji, kde zemřelo 23 lidí. Smrtelné otravy se ale vyskytly ve všech čtyřech moravských krajích, dále na Vysočině, v Jihočeském, Středočeském a Ústeckém kraji i v Praze. Po požití pančovaného alkoholu z Česka zemřeli tři lidé i v Polsku.
  • Vláda na vlnu úmrtí reagovala 12. září 2012 zákazem prodeje tvrdého alkoholu ve stáncích. Zákaz se týkal destilátů a tuzemáku s obsahem alkoholu od 30 procent. O dva dny později byl vydán zákaz prodeje lihovin s obsahem alkoholu od 20 procent na celém území České republiky a 20. září ministr zdravotnictví zakázal vývoz alkoholu od 20 procent z Česka. Vlastní opatření dočasně zavedly i Slovensko, Polsko nebo Rusko. Prohibice byla v Česku zmírněna koncem září 2012. Poslední omezení padla až v říjnu 2013.
  • Kauza přiměla stát zpřísnit pravidla pro výrobu a prodej lihovin. Byl zaveden nový typ kolků, zákon omezil maximální velikost spotřebitelských balení tvrdého alkoholu na tři litry a z prodeje lihu a lihovin učinil koncesovanou živnost.
  • Několik otrav metanolem se objevilo i později, ovšem nikdy nebylo potvrzeno, že by měly něco společného s metanolovou kauzou. V březnu 2014 zemřel dvaapadesátiletý muž v Boskovicích, policii se ale nepodařilo vypátrat, kde metanol vypil. V červnu 2014 se podezření na otravu metanolem objevilo i v případě čtyřiašedesátiletého muže z Kurovic na Kroměřížsku, policie ale nezveřejnila podrobnosti.
  • Podle zpráv z podzimu 2013 se nepodařilo najít asi 2000 litrů ze zřejmě 15 000 litrů nebezpečného alkoholu. V létě 2014 přitom zlínští celníci zajistili při kontrole v areálu v Bystřici pod Hostýnem na Kroměřížsku 500 lahví absintu s etiketou společnosti Vapa Drink, které obsahovaly až 30 procent jedovatého metanolu.
  • Obviněno bylo na sedm desítek lidí, většina z ohrožování zdraví závadnými potravinami, padla řada rozsudků. V květnu 2014 vynesl Krajský soud ve Zlíně verdikt v hlavní, takzvané zlínské metanolové větvi. Míchači kontaminované směsi Tomáš Křepela a Rudolf Fian dostali doživotí, trest potvrdil v únoru 2015 i Vrchní soud v Olomouci a loni v březnu Nejvyšší soud. Křepela a Fian se ještě obrátili na Ústavní soud.
  • Dalších pět mužů obžalovaných v této větvi si odpyká tresty v rozmezí od sedmi do devíti let. Hlavní distributor v hlavní větvi Jiří Vacula, který pomohl případ objasnit, byl rozsudkem z května 2014 odsouzen za obecné ohrožení na 15 let vězení. Loni v dubnu zlínský krajský soud zamítl jeho návrh na obnovu řízení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme