Kauza Moravia banky před soudem

17 manažerů zkrachovalé Moravia Banky se zpovídá před ostravským krajským soudem z úvěrových podvodů. Obžaloba je viní z toho, že bankovní dům připravili o miliardu korun. Mezi obviněnými je i šéf dozorčí rady banky Jiří Baron, bývalý starosta Frýdku-Místku a místopředseda představenstva Pavel Vyvijal. Státní zástupce obžaloval management Moravia Banky také z klasických podvodů, porušování povinností při správě cizího majetku a zneužívání informací v obchodním styku. Pokud se jejich podvody prokážou, mohou ve vězení strávit až 12 let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moravia banka

Státní zástupce poslal na lavici obžalovaných 17 lidí. Kromě kompletního představenstva banky a šéfa dozorčí rady jsou mezi nimi zástupci spřízněných firem, které dostávaly výhodné úvěry. Od roku 99 je banka v konkurzu, na její krach doplatily stovky klientů. Banka v mnoha případech poskytovala úvěry firmám, které nevyvíjely žádnou činnost, neměly zaměstnance a dokonce nepředložily daňové přiznání. Nevýhodnými finančními operacemi měli obžalovaní způsobit škodu, která přesahuje jednu miliardu korun. Podle státního zástupce Rostislava Bajgera bylo vyšetřování této rozsáhlé kauzy velmi náročné. "Samotné vyšetřování trvalo dva roky. Vyžadovalo si opatřování velkého množství listinných důkazů. Samozřejmě ten rozsah dokazování svědecky byl rovněž poměrně široký a zejména se musí vzít v potaz, že se jednalo o první takovouto věc, kdy se jednalo o trestnou činnost spáchanou uvnitř banky. Samotný vyšetřovací spis čítá přes 20 tisíc stran."

Jako první před senát ostravského krajského soudu předstoupil předsedy dozorčí rady Jiří Baron. "Nespáchal jsem žádný zločin. Obžaloba je založena na lživých faktech. Chci soud přesvědčit o své nevině," začal Baron svou řeč. Bývalý učitel, jehož výslech v rozsáhlé kauze potrvá tři dny, podle obžaloby banku společně s dalšími 16 obviněnými připravil o miliardu korun.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Naděžda Hávová, Andrea Čánová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme