Kauza Moravia Banky znovu před soudem

U Krajského soudu v Ostravě opět řeší případ vytunelované Moravia Banky. Na lavici obžalovaných usedlo sedmnáct bankéřů a zástupců spřízněných firem, kteří měli peněžnímu ústavu způsobit škodu přesahující jednu miliardu korun. Pokud jim obžaloba prokáže úvěrové podvody, klasické podvody, porušování povinností při správě cizího majetku a zneužívání informací v obchodním styku, hrozí všem trest odnětí svobody až na dvanáct let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moravia banka

Hned na začátku procesu přečetl soudce lékařskou zprávu, podle které se obžalovaný Roman Podgrabinský nemůže ze zdravotních důvodů zúčastnit hlavního líčení. Jeho kožní nemoc je údajně tak vážná, že musí mít klid na lůžku. Soudce ho proto z hlavního líčení vyloučil.

Výpověď Romana Podgrabinského, který byl ekonomickým ředitelem firmy Ingstav Opava, je přitom velmi důležitá. Právě on totiž ze všech podvodů obvinil šéfa dozorčí rady Moravia banky Jiřího Barona. Baronův obhájce připouští, že jeho vyloučení jim zkomplikovalo situaci. "Jako obžalovaný samozřejmě může vypovídat to, co uzná sám za vhodné, ale domnívám se, že otázkami, které bychom mu chtěli položit, bychom dokázali prokázat, kde ta pravda skutečně je."

Senát také zamítl námitku dalšího obžalovaného, pražského advokáta Věslava Nemétha, který požadoval, aby kauzu soudil někdo jiný. Nelíbilo se mu například to, že soudce dovolil, aby proces probíhal veřejně.

Soudní líčení pokračuje po plánované měsíční přestávce. Během první části procesu senát vyslechl všechny obžalované. Nyní přijdou na řadu výslechy soudních znalců a čtení listinných důkazů. Rozsudek bude s největší pravděpodobností vynesen až příští rok.

Markéta Kaclová, Andrea Čánová, Marika Táborská, Terezie Zemánková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme