Kauza Mostecké uhelné: státní zastupitelství obžalovalo šest lidí. Měli způsobit škodu 3,2 miliardy

Vrchní státní zastupitelství v Olomouci podalo obžalobu na šest lidí v kauze údajného tunelování a korupce při prodeji Mostecké uhelné společnosti. Případ se odehrál koncem 90. let.

Olomouc Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeden z bývalých majitelů Mostecké uhelné Antonín Koláček

Jeden z bývalých majitelů Mostecké uhelné Antonín Koláček | Foto: Fotobanka Profimedia | Zdroj: Profimedia

„Po právní stránce jsou ty žalované skutky posouzeny jednak jako zločin zneužití informace a postavení v obchodním styku, dále jako zločin podvodu, to se týká privatizace státem vlastněných akcií, a jednak jako trestný čin přijímání úplatku," popsal Radiožurnálu žalobce Petr Šereda.

„Ve vztahu k České republice byla způsobená škoda vyčíslena částkou přesahující nejméně 3,2 miliardy korun. Co se týká vyvádění peněžních prostředků dceřiné společnosti Mostecké uhelné společnosti, tam se jednalo o částku 150 milionů amerických dolarů," dodal Šereda.

První dva trestné činy míří na pět bývalých majitelů a manažerů dolů. Těmi byl Antonín Koláček, Oldřich Klimecký, Marek Čmejla, Jiří Diviš a Petr Kraus. Kvůli přijímání úplatku čelí obžalobě bývalý náměstek ministra průmyslu Robert Sýkora.

Špidla, Gross, Nečas, Topolánek. Sobotkův kabinet by byl sedmou vládou, která končí předčasně

Číst článek

Státu výše zmíněná škoda podle Šeredy vznikla kvůli údajnému podvodu při privatizaci akcií MUS. Policie si na hodnotu podílu státu ve výši 46,25 procenta nechala zpracovat znalecký posudek k roku 1999, kdy tehdejší vláda Miloše Zemana o privatizaci rozhodla. Akcie dolů tehdy prodala jen za 650 milionů korun. Vzhledem k výši škody ale jejich reálná hodnota tedy dle policie musela být téměř 4 miliardy korun.

Podvod ze strany obžalovaných mužů údajně spočíval v tom, že jako manažeři dolů tehdy skrytí za údajně americkou firmu Appian již rok před privatizací skoupili majoritní podíl firmy, a to za její vlastní peníze. Ty si formou půjček vytáhli na konta desítek různých zahraničních účtů, které sami ovládali. S akciemi se tak na volném trhu téměř přestalo obchodovat a jejich cena spadla z původních sedmi set na 128 korun za kus. Appian, respektive jím vlastněná švýcarská firma Investenergy, pak vládě nabídla „výhodnou" vyšší cenu za její zbylý podíl, zhruba 158 korun za akcii, celkem tedy 650 milionů korun. Vláda s nabídkou souhlasila, protože podle policie o podvodu v pozadí nevěděla.

Investenergy si před privatizací navíc najala poradce, lobbistu tehdy blízkého vládní ČSSD, Pavla Muselu. S ním uzavřela smlouvu na odměnu ve výši 5 milionů USD (cca 170 milionů korun), pokud cena pro stát nepřesáhne právě 650 milionů korun. Když potom kabinet tehdejšího premiéra Miloše Zemana prodej podílu MUS schválil, Musela dostal peníze na konto své skrytě ovládané firmy Torrence Trading sídlící na Gibraltaru. Z jejího účtu potom poslal 85 tisíc USD, v přepočtu 3 miliony korun, na švýcarské konto, k němuž měl přístup náměstek ministra průmyslu Robert Sýkora. Policie právě tyto peníze považuje za úplatek. Původně byl za uplácení obviněn i Musela. Jenže ten zůstal po záhadném pádu z posedu před deseti lety, kdy měl vážný úraz hlavy, nesvéprávný. Policie ho tak nemohla ani vyslechnout a loni jeho stíhání zastavila.

Sýkora korupci odmítá. Muselu jako kamaráda prý jen požádal o výměnu rodinných úspor v korunách na dolary. Přípravu privatizace údajně ani nemohl nijak ovlivnit. „Neovlivňoval jsem žádné řízení ve prospěch Appianu. Nepříslušelo mi to, nebylo to v mé kompetenci. Nebyl jsem při žádném procesu, který by směřoval k tomu, že stát prodal minoritní podíl Mostecké uhelné společnosti," řekl dříve Českému rozhlasu.

Vinu ostatně odmítají i všichni bývalí manažeři. Podle jejich advokátky Karoliny zelenkové je obžaloba „zjevným plýtváním prostředků daňových poplatníků". „Neboť ve stejné kauze probíhá vůči stejným osobám rozsáhlý soudní spor ve Švýcarsku, který je nyní ve své závěrečné fázi. Lze proto očekávat, že pravomocné rozhodnutí, které bude muset být respektováno také v České republice, padne daleko dříve tam, důsledkem čehož bude nutnost zastavení trestního stíhání v České republice," upozornila. Pokud poběží paralelně dva procesy ve stejný čas pro stejné činy ve dvou různých zemích probíhajících v jurisdikci dvou rozdílných zemí, bude to špatná vizitka stavu české justice 27 let po pádu komunismu.

Ve Švýcarsku byla pětice ale odsouzena kromě podvodu za praní špinavých peněz z Mostecké uhelné. Federální trestní soud v Bellinzoně jim dal už v roce 2013 tresty odnětí svobody od 4,5 do jednoho roku. Zkonfiskoval jim také peníze na účtech, a to 14 miliard korun. Všichni se ale odvolali a výsledek je dosud nepravomocný.

Zelenková k samotné podstatě obžaloby dodala, že prodej Mostecké uhelné společnosti před 20 lety žádné nezákonné kroky neprovázely.

Jana Klímová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme