Kauza Nagyová: Nečas u soudu popřel sledování své tehdejší ženy Radky

Expremiér Petr Nečas vůbec poprvé promluvil ke kauze údajného zneužití Vojenského zpravodajství. Na policii totiž celou dobu odmítl vypovídat. U soudu dnes jako svědek popřel, že by v roce 2012 někdo sledoval jeho tehdejší manželku Radku. Po jednání řekl, že se nic nezákonného nestalo. Hlavní obžalovanou v případu je Nečasova současná žena Jana, dříve Nagyová. Podle státního zástupce se ji Nečas snažil očistit.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Nečas. Archivní snímek.

Petr Nečas. Archivní snímek. | Zdroj: ČTK

„Nemohu o tom moc mluvit, zasedání bylo uzavřené,“ řekl bývalý předseda vlády Petr Nečas po své více než tříhodinové výpovědi.

U soudu jeho svědectví protahovala bezpečnostní opatření. Kvůli možným utajovaným informacím se musela výpověď přepisovat na psacím stroji. Do soudní síně také nesměla veřejnost a všichni přítomní podepsali mlčenlivost.

„Nicméně jsem vypovídal pravdu a nic než pravdu, a tím pádem mohu pouze zopakovat to, co říkám od roku 2013, že podle mého nejlepšího přesvědčení k žádné nezákonné činnosti nedošlo,“ dodal Nečas.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Nečas odmítl, že by jeho tehdejší manželku Radku sledovala vojenská rozvědka. U soudu v kauze Nagyová byla reportérka Veronika Hlaváčová

Na otázku, jestli před třemi lety o sledování své tehdejší manželky Radky věděl nebo ho přímo vojenské tajné službě zadal jako úkol, odmítl novinářům odpovědět. Žádné sledování se podle něj nekonalo.

„Nevím, jak jste přišli na to, že probíhalo nějaké sledování? Žádné sledování neprobíhalo. K žádné nezákonné činnosti podle mého nejhlubšího přesvědčení nedošlo, tudíž nemůžu být stíhán ani já, ale ani další obžalovaní,“ domnívá se expremiér.

Podle státního zástupce Rostislava Bajgera se Nečas snažil očistit svou ženu. Jeho výpovědí se ale pro stranu obžaloby prý nic nemění.

„Velmi pečivě připravená výpověď s cílem vyvinit svoji manželku a další obžalované. Náš názor je jednoznačný. Toto není jediný důkaz v této trestní věci, je jich tam dostatek – odposlechy, záznam telekomunikačního provozu, výpovědi svědků,“ vyjmenovává žalobce.

'Podnět k akci rozvědky vzešel od Nečase'

Petr Nečas si svou výpovědí teoreticky mohl způsobit problémy, pokud se například přiznal k tomu, že si objednal vojenskou tajnou službu on. Pak by mu mohlo hrozit trestní stíhání.

Obžalovaná Jana Nečasová, dříve Nagyová, k soudu nepřišla. Její obhájce Eduard Bruna tvrdí, že expremiérova výpověď jeho klientce pomohla. Zároveň ale řekl, že impuls k akci tajné služby vzešel právě od Nečase.

„Petr Nečas řekl po pravdě, jak se celá záležitost odehrála. Vysvětlil celé její pozadí a jeho výpověď byla pro ni (Janu Nečasovou, pozn. red.) velmi prospěšná. Nepůsobilo to na mě dojmem, že by chtěl někoho vyviňovat,“ uvedl advokát.

Trojice vojenských zpravodajců (zleva) Milan Kovanda, Ondrej Páleník a Jan Pohůnek přichází 15. dubna k budově Obvodního soudu pro Prahu 1 | Foto: ČTK

Bruna také prohlásil, že Nečas u soudu řekl, že ke sledování jeho manželky Radky Nečasové byl ke konci roku 2012 důvod. Podpořil tak verzi obžalovaného Ondreje Páleníka, který tvrdí, že vojenská tajná služba prováděla takzvané kontrasledování, které mělo Radku Nečasovou ochránit.

„Pan doktor Nečas pravdivě popsal okolnosti vzniku takzvané kauzy, která žádnou kauzou není, a tím nás uspokojil. Myslím, že tím velice naboural obžalobu případu,“ poznamenal Páleník.

„Jsem strašně moc rád, že pan premiér v podstatě vypovídá. A vypovídá tak, jak to bylo. To je všechno, co k tomu řeknu,“ doplnil o přestávce jednání soudu další z obžalovaných, bývalý šéf Vojenského zpravodajství Milan Kovanda.

Soud bude ve čtvrtek pokračovat výslechem svědků. Čtyřem obžalovaným hrozí v takzvané kauze Nagyová za zneužití pravomoci až pětileté tresty. Všichni vinu odmítají.

Aktéři v kauze Nagyová | Foto: Český rozhlas

Simona Bartošová, Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme