Kauza nákupu obrněných vozů Pandur má pokračování

ČSSD podá kvůli aféře kolem nákupu obrněných transportérů Pandur dvě trestní oznámení na neznámého pachatele. Jedno pro pomluvu a druhé pro podezření z úplatkářství. Sociální demokracie tak zareagovala na články Mladé fronty Dnes, ve kterých bývalí zástupci firmy Steyer otevřeně mluví o tom, že za nákup pandurů měly být provize pro české politiky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pandur II 6x6

Pandur II 6x6 | Foto: Steyr-Daimler-Puch Spezialfahrzeug

Bývalí manažeři rakouské firmy Steyr, které MF Dnes uvádí jako zdroj zpráv o údajné korupci při prodeji Pandurů české armádě, svá slova teď označují za "špatný žert".

Když se prý na ně obrátil "špatně zamaskovaný novinář v utajení", řekli mu to, co chtěl slyšet.

Přehrát

00:00 / 00:00

Janek Kroupa a Jaroslav Štefec v Ozvěnách dne Radiožurnálu

Zmíněný reportér listu Janek Kroupa je ale přesvědčen, že si manažeři při rozhovoru s ním nevymýšleli. "Velká část informací, které nám řekli, tak prostě je pravda."

"Oni se dostali do velmi svízelné situace, kdy se přiznali k trestnému činu. Je absurdní myslet si, že by dneska říkali něco jiného. Koneckonců podobně se bránil Jan Kavan, když ho nahráli švédští kolegové," řekl Kroupa ve vysílání Radiožurnálu.

Reportér MF Dnes získal na skrytou kameru výpověď manažerů - podle ní se na zákulisních dohodách podíleli sociální demokrat Stanislav Gross, Karel Kühnl z Unie Svobody-DEU a Martin Barták, současný ministr obrany. Ti to odmítají.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jiří Komínek o kauze Pandur v pořadu Stalo se dnes

Ministr Barták má kauzu za předvolební diskreditační hru. Šéf ČSSD Jiří Paroubek, který byl v Mladé frontě Dnes také zmiňován, podá kvůli aféře dvě trestní oznámení na neznámého pachatele - jedno pro pomluvu a druhé pro podezření z úplatkářství.

Případ by podle Paroubka měla vyšetřit vláda, zítra se kvůli tomu sejde s premiérem Janem Fischerem. ODS je přesvědčena, že policie a státní zastupitelství budou věnovat případu maximální pozornost.

,Korupce je běžná'

Bývalý ředitel výzbrojní služby ministerstva obrany Jaroslav Štefec je přesvědčen, že při vyzbrojování české armády dochází ke korupci běžně. Řekl to v Ozvěnách dne Radiožurnálu.

"Do značné míry se to dá dokázat na nepřímých věcech, zejména na způsobech, jakým jsou uzavírány kontrakty přes prostředníky."

"V podstatě přímým důkazem je diference cen, za které nakupuje Armáda České republiky, a cen, za které nakupují jiné armády. U těch Pandurů je to výrazné, stejně tak je to velmi výrazné u transportérů Iveco a letounů Casa C-295," prohlásil Štefec.

Nejnovější vývoj v kauze Pandur nepřekvapil ani Jiřího Komínka, pražského korespondenta britského odborného časopisu Jane's Defence Weekly.

"Jak jsem sledoval tu kauzu téměř od samého začátku, tak byla řada náznaků, které poukazovaly na to, že celé to výběrové řízení bylo netransparentní," řekl v pořadu Stalo se dnes.

Milan Kopp, Marika Táborská, Renáta Prátová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme