Kauza Nečasové a zpravodajců: žalobci couvli a nakonec nežádají výměnu soudkyně

Sice podle nich opakovaně porušila zákon, olomoučtí žalobci ale nakonec nenavrhli, aby místo soudkyně Heleny Králové případ Jany Nagyové-Nečasové a zpravodajců projednal jiný soudce. Těsně po vyhlášení druhého zprošťujícího rozsudku přitom změnu chtěli navrhnout. Králová se totiž podle nich neřídila závaznými pokyny odvolacího soudu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jana Nagyová Nečasová soud | Foto: Filip Jandourek

"Písemnou podobu odvolání jsme podali a tento návrh tam z naší strany nepadl. Necháme soudu druhého stupně, aby si vše sám řádně posoudil," řekl Zpravodajskému webu Českého rozhlasu náměstek olomouckého vrchního státního zástupce Pavel Komár.

Zprostila je hned dvakrát
Králová Janu Nečasovou a tři zpravodajce Ondreje Páleníka, Milana Kovandu a Jana Pohůnka zprostila obžaloby ze zneužití Vojenského zpravodajství ke sledování Nečasovy někdejší manželky Radky hned dvakrát. Odvolací městský soudu jí nejdříve případ vrátil kvůli pominutí řady zásadních okolností. Například té, že bývalý premiér za ODS Petr Nečas, který v případu figuruje jako svědek, mohl nepravdivě vypovídat, aby Nagyovou-Nečasovou ochránil.

Letos v červnu i přesto Králová všechny obžalované zprostila podruhé. Nečasova výpověď je podle ní logická a srozumitelná. „Svědek před soudem vypovídal a jeho výpověď je v souladu s dalšími uvedenými důkazy, proto ji nalézací soud hodnotí jako věrohodnou,“ napsala do rozsudku, z něhož citoval deník Právo.

Žalobcům poté Králová vytkla, že si vybírají pouze důkazy proti Nečasové a spol. „Soud nemůže postupovat spekulativně, nemůže hodnotit důkazy selektivně, jak to činí státní zástupce, kdy veškeré důkazy hodnotí pouze v neprospěch obžalovaných,“ napsala Králová.

Komár její výtky nechce rozebírat. "Každý, když si to přečte, tak si názor udělá. Já to nebudu komentovat," uvedl pouze. Případ nyní podruhé míří k odvolacímu Městskému soudu v Praze, který může o stažení Králové z jeho projednávání rozhodnout.

Soud může o výměně i tak rozhodnout
"O změně senátu nebo změně soudce rozhoduje rozhoduje nadřízený soud bez návrhu stran," dodala k tomu mluvčí městského soudu Markéta Puci. Kdy soud projedná odvolání zastupitelství, zatím není jasné, podle Puci písemné vyhotovení verdiktu městský soud nedostal.

Expremiér Petr Nečas (archivní foto) | Foto: Filip Jandourek

U soudkyně Králové přistála také další obžaloba z kauzy Nagyová týkající se takzvaných poslaneckých trafik. Na lavici obžalovaných usedne i společně s manželkou expremiér Nečas. Obvodní soud navrhl, aby se případ projednával jinde, soudí u něj totiž manželka původně obviněného exposlance Petra Tluchoře. Městský soud však rozhodl, že případ zůstane Králové.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme