Zproštění Nečesaného obžaloby z pokusu o vraždu je definitivní. Nejvyšší státní zástupce nepodá dovolání

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nepodá dovolání proti zprošťujícímu rozsudku v kauze Lukáše Nečesaného, který čelil obžalobě z pokusu o vraždu kadeřnice v Hořicích na Jičínsku. Zproštění je tak definitivní.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 11:24 28. 5. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lukáš Nečesaný | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Zeman nevyhověl podnětu Krajského státního zastupitelství v Hradci Králové, které se s rozsudkem neztotožňovalo a navrhovalo obrátit se ještě na Nejvyšší soud. Oznámil to Zemanův mluvčí Petr Malý. Na rozhodnutí nejvyššího státního zástupce upozornil server Novinky.cz.

Podle Malého nelze dovolání opřít o žádný ze zákonných dovolacích důvodů. „Tímto mimořádným opravným prostředkem nemůže nejvyšší státní zástupce dosáhnout přezkoumání skutkových okolností případu, jak byla zjištěna soudem prvního stupně a potvrzena soudem odvolacím, a nemůže ani zpochybnit proces hodnocení důkazů těmito soudy,“ uvedl Malý.

Kauza Nečesaný nekončí. Státní zástupkyně se s podnětem obrátila na Nejvyšší státní zastupitelství

Číst článek

Obžaloba však byla podle Zemana podána důvodně. „Bylo tedy na místě věc projednat v řízení před soudem, a nechat tak průchod spravedlivému procesu,“ řekl Malý. Nečesaného zprostil po řadě zvratů Vrchní soud v Praze. Rozhodující byl předešlý nález Ústavního soudu.

Soudy s Nečesaným se táhly šest let, Krajský soud v Hradci Králové za tu dobu vynesl pět rozsudků. Nečesaný strávil dva roky ve vězení.

Zranění a krádež

Pokus o vraždu kadeřnice v Hořicích na Jičínsku se stal před šesti lety, královéhradecké státní zastupitelství z něj obžalovalo tehdejšího studenta Lukáše Nečesaného. Obžaloba tvrdila, že ženu uhodil do hlavy polenem a sebral jí přes 10 000 korun. Žena nejprve Nečesaného jako agresora nepoznala, později jej označila za útočníka.

Podle soudních znalců trpěla po útoku výpadky paměti. Královéhradecký krajský soud postupně vynesl pět rozsudků. Mladík nejprve dvakrát skončil ve vězení, kde si odpykal dva roky. Na svobodu se pokaždé dostal díky zásahu Nejvyššího soudu, který poté nařídil výměnu krajského soudního senátu. Ten pak Nečesaného dvakrát osvobodil. Nečesaný vinu od začátku odmítal.

dbr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme