Kauza Nečesaný: syn kadeřnice odmítl, že by svou matku před čtyřmi a půl lety napadl on

Syn napadené kadeřnice v kauze Lukáše Nečesaného ve středu u hradeckého krajského soudu odmítl, že by svou matku v únoru 2013 v kadeřnictví v Hořicích na Jičínsku napadl on. Po provedení důkazů soud hlavní líčení odročil na pondělí 13. listopadu, kdy se čeká výslech svědkyně navržené státní zástupkyní.

Hradec Králové Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lukáš Nečesaný | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Podle výsledku výslechu se rozhodneme, jak dál. Mohly by být zahájeny závěrečné řeči,“ uvedl předseda senátu Miroslav Mjartan.

Při přepadení se ztratily z kadeřnictví peníze a syn napadené při přelíčení připustil, že měl v dané době finanční problémy. Právě on ale zavolal sanitku a policii.

Není pravda, že bych manipuloval s důkazy, hájí se detektiv z kauzy Lukáše Nečesaného

Číst článek

„Šel jsem na šipky, u automatu na peníze jsem začal potřebovat na záchod, takže jsem šel tam. Měl jsem klíče, odemkl jsem vchodové dveře, bylo zhasnuto. Šel jsem do čekárny, další dveře otevřít nešly, byla tam nějaká překážka. Rozsvítil jsem a uvnitř uviděl ležet na boku hlavou ke dveřím v kaluži krve maminku. Byl jsem v šoku. Začal jsem na ni mluvit, abych zjistil, jestli žije,“ vylíčil svědek.

Na přímý dotaz soudu odpověděl: „Maminku jsem určitě nenapadl“. Své tvrzení podpořil tím, že matka si prý přála jeho návštěvy v nemocnici po útoku. „Když jsem ji našel, počkal jsem na policii,“ uvedl syn napadené.

Obhájci Nečesaného kritizují nesrovnalosti

Obhajoba Nečesaného, který je obžalován z pokusu vraždy, věrohodnost svědka zpochybnila. „Obhajoba od počátku napadá, že nebyly prověřovány ze strany policie všechny verze vyšetřování. Nebudu se vyjadřovat k tomu, kdo byl pachatelem, to by byla čirá spekulace,“ řekl novinářům jeden z advokátů Oldřich Chudoba.

Lukáš Nečesaný v budově královéhradeckého krajského soudu | Foto: ČTK

Výslechem soudního znalce z oboru kriminalistiky Martina Koubka krajský soud reagoval na námitky Nejvyššího soudu, který má pochybnosti například o zajištění důkazů na místě činu. Z odůvodnění nadřízeného soudu, který odsuzující rozsudek zrušil a spis vrátil do Hradce, je patrná i kritika policejní práce při prvním ohledání místa činu.

Podle obhajoby trpěl nedostatky třeba sběr pachových stop po šesti dnech. Znalec ale připustil, že sejmutí stop v kadeřnictví po vícero dnech nemusel být problém. „Záleží na okolnostech, jestli jsou stopy pod střechou a podobně. I po šesti dnech jde ale pachové stopy sejmout,“ řekl.

Obhajoba kritizuje i to, že policisté prý nejprve zajistili oblečení obžalovaného a až po několik dnech sňali pachové stopy. „Policisté si ode mne věci brali, aniž by měli nějaké rukavice,“ uvedl Nečesaný.

Nečesaný neuspěl u komise pro kontrolu GIBS. Nevyzvedl jste si poštu, vytkla mu naopak

Číst článek

Svědkyně, která se v době činu dívala na vchod kadeřnictví z okna protějšího domu, ve středu potvrdila svoji původní výpověď, která v létě 2014 přispěla k Nečesaného odsouzení. Odvolací vrchní soud pak obžalovanému snížil trest z 16 na 13 let.

„Celou dobu, co ten člověk vešel dovnitř, jsem se dívala na kadeřnictví, mám to naproti oknu. Odcházet jsem ho už neviděla, protože jsem se synem šla dělat úkoly,“ uvedla svědkyně.

Vyloučila, že by v tu chvíli někoho přehlédla. „Než tam vešel, viděla jsem odcházet z kadeřnictví malé dítě. Ten muž si otevřel dveře pravou rukou, do obličeje jsem mu neviděla,“ uvedla.

U soudu vypovídala několikrát, dnešní výpověď se lišila například v tom, jakou rukou muž otevíral dveře kadeřnictví. Rozpory vysvětlila časovou prodlevou. I napadená žena, která si útok nepamatuje, uvedla, že mezi posledním zákazníkem, jímž byl malý chlapec, a útočníkem do kadeřnictví nikdo nevstoupil. Během líčení byl přehrán i videozáznam z prvního ohledání místa činu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme