Daňové úniky za 300 milionů: státní zástupkyně obžalovala 29 lidí, mezi nimi Jágrova exmanažera

Jeden z největších případů daňové Kobry míří k soudu. Státní zástupkyně poslala ke Krajskému soudu v Praze kauzu týkající se 29 lidí obviněných z krácení daní se škodou přes 300 milionů korun. Je mezi nimi i známý kladenský podnikatel Ivan Štípek, Daniel Macháček, někdejší bodyguard Radovana Krejčíře, či bývalý manažer hokejisty Jaromíra Jágra Lubomír Rys.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 15:05 18. 10. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaromír Jágr a jeho bývalý manažer Lubomír Rys.

Jaromír Jágr a jeho bývalý manažer Lubomír Rys. | Foto: Czech News Center / Mária Rušinová / CNC / Profimedia | Zdroj: Fotobanka Profimedia

"Státním zástupcem byla v kauze Uhlí podána obžaloba ke Krajskému soudu v Praze na 29 obviněných osob ke Krajskému soudu v Praze," řekl serveru iROZHLAS.cz mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.

Zlínská Kobra odhalila rozsáhlý daňový únik se škodou 620 milionů korun, obvinila osm lidí

Číst článek

Štípka, jeho pobočníka a boxera Daniela Macháčka či známou postavu kladenského hokeje Lubomíra Ryse a dalších 26 lidí kriminalisté zatkli v únoru 2015. Stamiliony podle nich vysáli přes síť nastrčených firem. Po domovních prohlídkách se pak ještě škoda navýšila o 20 milionů korun.

Skupina je obviněna ze zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Kriminalisté ji nechali obstavit majetek za 190 milionů korun.

27 skořápek

Štípkova skupina podle obvinění založila 27 firem, ve skutečnosti skořápek bez zaměstnanců, které postupně přešly na bílé koně. „Využívaly virtuální sídla v takzvaných office housech, kde platily pouze za poštovní schránku,“ napsali daňoví specialisté Kobry do obvinění, z něhož citoval server Lidovky.cz. Jedinou činnost firem podle něj představovaly měsíční platby 20 tisíc korun svým jednatelům.

Ti přitom ve skutečnosti nic nedělali, pouze zřídili bankovní účty, z nichž pravidelně vybírali statisícové sumy v hotovosti. Společnosti vykazovaly smyšlená daňová přiznání, uváděly vysoké obraty a každý měsíc nárokovaly nadměrný odpočet daně z přidané hodnoty v desetitisícových hodnotách.

Postupně se ale požadovaná vratka vyšplhala na půl milionu měsíčně. Když se o ně začaly zajímat finanční úřady, nechala je podle detektivů skupina převést na bílé koně. 

Odposlechy i pohyby na účtech

Policisté Štípkovu skupinu odposlouchávali, zmapovali pohyby na účtu. Dalším klíčovým důkazem je výpoveď jednoho ze stíhaných, který měl popsat, jak vybíral peníze a nechával je v tašce u Štípka na sekretariátu.

Tým Kobra specializující se na velké daňové úniky spustil akci Uhlí na začátku roku 2015, zasahoval na čtyřech desítkách míst především ve Středočeském kraji. Vyšetřování dotáhla Národní centrála proti organizovanému zločinu.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme