Kauza opencard se týká zastupitelské demokracie, řekl exprimátor Svoboda

Bývalý primátor a dnes poslanec ODS Bohuslav Svoboda u soudu odmítl vinu v kauze opencard. Proces je podle něj zásadní v otázce zastupitelské demokracie. Obžaloba se totiž týká hlasování někdejších radních Prahy. Už vypovídalo 13 z 15 obžalovaných.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý primátor Bohuslav Svoboda (vpravo) a bývalý náměstek primátora Ivan Kabický u soudu kvůli opencard

Bývalý primátor Bohuslav Svoboda (vpravo) a bývalý náměstek primátora Ivan Kabický u soudu kvůli opencard | Zdroj: ČTK

V případu rozhoduje stejný soudce, který v první části kauzy uznal obžalované vinnými.

Svoboda u soudu vypovídala ze široka. Opencard srovnával třeba s elektronickou kartou na londýnskou hromadnou dopravu, která se podle něj vyvíjela a proměňovala deset let.

Hlavně ale detailně rozebíral tři roky staré období, kdy Praha potřebovala změnit nastavení projektu opencard. Podle právníků byla prý tehdy jediná možnost uzavřít nové smlouvy s dodavatelem, firmou Haguess.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bývalý primátor a dnes poslanec ODS Bohuslav Svoboda u soudu odmítl vinu v kauze opencard

„Byli jsme ujištěni právníkem, který byl naším externím poradcem, že tato cesta je právně správná. A stejný názor měl i odbor LEG magistrátu, a proto jsme věděli, že můžeme v této cestě v nějaké podobě pokračovat,“ řekl Svoboda. Radní pak smlouvy odsouhlasili.

„Kdybychom nezačali ihned řešit celý problém opencard, hrozil by skutečně kolaps celého systému. V krajním případě hrozilo samozřejmě i vypnutí celého systému, což by znamenalo obrovské finanční ztráty,“ vypověděla u soudu někdejší radní pro informatiku, dnes zastupitelka Eva Vorlíčková (bez politické příslušnosti).

'Systém přerušíme a všechny zavřeme'

Celý proces je podle exprimátora Svobody zásadní v otázce zastupitelské demokracie.

„Jestliže zastupitelé nebudou mít možnost rozhodovat se podle svého nejlepšího vědomí a svědomí při dodržení všech právních předpisů, je to konec zastupitelské demokracie a v této zemi můžeme zavést nějaký úřednický systém a v pravidelných intervalech tento úřednický systém přerušíme a všechny je zavřeme,“ řekl na závěr Svoboda.

Bývalý primátor pak odmítl odpovídat na otázky soudce nebo státní zástupkyně. Z hlavního líčení se omluvil s tím, že musí jít do sněmovny na jednání zdravotnického výboru.

Státní zástupkyně Dagmar Máchová Svobodovu výpověď nekomentovala, nechce se během projednávání případu k jednotlivým názorům obžalovaných vyjadřovat. Trvá ale na tom, že se dopustili dvou trestných činů tím, že firmu Haguess zvýhodnili.

„Nezasahujeme v žádném případě do politického rozhodování. Jestliže v tomto rozhodnutí dojde k porušení zákona a má to dopad v trestním zákoně, tak se tím bohužel musíme zabývat,“ je přesvědčena Máchová.

Patnáct obžalovaných údajně způsobilo nejméně 25milionovou škodu. Mezi obžalovanými je i další exprimátor, Tomáš Hudeček, dříve člen TOP 09. Osobně se zatím soudu neúčastní, protože je v zahraničí.

Omluvila se také někdejší radní TOP 09 Helena Chudomelová. Výpověď obou tak přečte soudce pražského Městského soudu. Pak vyslechne první svědky a znalce.

Kauza opencard | Foto: Český rozhlas

ČRo, Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme