Kauza opencard: státní zástupce znovu navrhl exprimátorovi Hudečkovi a radním podmíněné tresty

Státní zástupce v kauze opencard trvá na uložení podmíněných trestů bývalému pražskému primátorovi Tomáši Hudečkovi (dříve TOP 09), někdejším radním Evě Vorlíčkové a Josefu Noskovi i tehdejšímu šéfovi magistrátních informatiků Janu Teskovi. V pondělní závěrečné řeči žalobce Tomáš Lejnar zopakoval také požadavek, aby soud uložil čtveřici obžalovaných společnou povinnost uhradit hlavnímu městu škodu ve výši přes 17,7 milionu korun.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 16:18 17. 12. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

3. celostátní sněm TOP 09, Tomáš Hudeček

3. celostátní sněm TOP 09, Tomáš Hudeček | Foto: Filip Jandourek

Obžalovaní se podle Lejnara dopustili porušení pravidel hospodářské soutěže a porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Pro Tesku a Vorlíčkovou, která měla jakožto radní v gesci informatiku, požaduje tříleté podmíněné tresty, pro Hudečka a bývalého radního pro dopravu Noska podmínky o rok mírnější. Navržené tresty jsou podle Lejnara výchovné a zohledňují okolnosti, za jakých radní jednali.

Pražský městský soud totožné tresty uložil už v září 2016, rozsudek však následně na základě odvolání obžalovaných zrušil vrchní soud, který věc vrátil k dalšímu projednání.

‚Nesprávné právní závěry.‘ Odvolací soud zrušil verdikt nad bývalým primátorem Hudečkem v kauze opencard

Číst článek

Případ se týká kontraktů s tehdejším vlastníkem práv k opencard. Pražští radní je v dubnu 2012 jednomyslně schválili poté, co jim je doporučila hodnoticí komise. Podle obžaloby tím zvýhodnili firmu Haguess.

Obžalovaní vinu od počátku odmítají s tím, že projekt opencard byl dlouhodobým problémem z éry primátora Pavla Béma (ODS) a že kvůli dříve uzavřeným licenčním smlouvám nemohli postupovat jinak. Jejich obhájci dnes v závěrečných řečech navrhli zproštění viny.

Řešili situaci, kterou sami nezavinili. Nerozhodnout je větší zločin než rozhodnout špatně, uvedl například Noskův obhájce Michal Pacovský. „Jakékoliv jiné jednání by znamenalo společensky mnohem závažnější následky ve formě škod,“ přidal se advokát Vorlíčkové Lukáš Trojan.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme