Kauza Pandur se vleče, soud marně uhání důležitého svědka

Kauza obrněných transportérů Pandur hned tak neskončí. V ostře sledovaném sporu totiž odmítl vypovídat důležitý svědek – bývalý americký velvyslanec Richard Graber. Soudkyně Veronika Čeplová ale bez jeho výpovědi nechce případ uzavřít. Proto stát žádá americké úřady o pomoc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marek Dalík u soudu (archivní foto) | Foto: Filip Jandourek

„Předsedkyně senátu tento výslech opakovaně urgovala, ovšem neúspěšně. Ať už přes naše ministerstvo spravedlnosti nebo přes americkou ambasádu v Praze,“ říká mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci.

Svědectví Grabera je přitom důležité. Rakouští manažeři upozorňovali americkou ambasádu, že nákup Pandurů pro českou armádu údajně doprovázely žádosti o obří úplatek. Velvyslancem byl v té době právě Graber. Američtí diplomaté následně informovali Washington.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kauza obrněných transportérů Pandur se protahuje. Zajímala se Markéta Chaloupská

„Ve Wikileaks jsme dohledali, že americká ambasáda v Praze své centrále poslala zprávu, že k této nabídce došlo. Soudkyně podle všeho chce vědět, co bylo přesným obsahem sdělení, které šlo z Rakouska na pražskou ambasádu a poté dále do Washingtonu,“ míní investigativní reportér Radiožurnálu Janek Kroupa, který jako první na případ upozornil.

Letos v červnu se kvůli výslechu Grabera sešli zástupci ministerstva spravedlnosti a americké ambasády. Na jednání Američané řekli, že Graber k soudu nedorazí.

Soud na Graberovi trvá

„Předsedkyně senátu vypracovala dodatek k žádosti o právní pomoc a zahrnula do tohoto dodatku skutečnosti, které prokazují, proč má právě tento konkrétní svědek vypovídat,“ vysvětluje mluvčí Markéta Puci.

Expremiér Mirek Topolánek o svém někdejším poradci: „Marek Dalík je těžký introvert, je to člověk extrémně opatrný a já pokládám za vyloučené, a znám ho opravdu dobře a mám ho rád, že by mezi čtyřmi nebo pěti osobami řekl větu, kterou mu ti dva přikládají jako svědeckou výpověď, že to měl říct. Já to pokládám za vyloučené“.

Už teď je tedy jasné, že soudní jednání hned tak pokračovat nebude. Dalíkův advokát Tomáš Sokol Českému rozhlasu řekl, že počká do konce prázdnin: „Budu trpělivý. Potom začnu uplatňovat návrh na to, aby ten proces skončil v době, která je přiměřená.“

V kauze obrněných transportérů Pandur je obžalován z podvodu lobbista Marek Dalík. Podle obžaloby předstíral, že má vliv na rozhodování politiků. Údajně si měl říct za vyjednání státní zakázky o úplatek půl miliardy korun. Dalík to odmítá.

Za pokus o podvod Dalíkovi hrozí až 10 let vězení. Soudkyně Čeplová upozornila, že čin může ještě překvalifikovat.

Markéta Chaloupská, msk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme