Kauza přípravy vraždy novinářky ústí ve výzvu ke Kavanově rezignaci

Chystaná vražda Sabiny Slonkové šokovala nejen širokou veřejnost, ale začala čeřit i hladinu vysoké politiky. Prezident Václav Havel v souvislosti s tímto případem nepřímo vyzval předsedu Valného shromáždění OSN a někdejšího ministra zahraničí Jana Kavana k rezignaci. Z příprav osnování útoku na novinářku Sabinu Slonkovou je totiž podezřelý Kavanův někdejší blízký spolupracovník Karel Srba. Exministr zahraničí Jan Kavan se od skandálu distancuje. Připomněl, že Srba odešel z ministerstva před rokem a půl a on sám s ním od té doby nebyl ve styku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sabina Slonková | Foto: Michal Doležal

Prezident doufá, že případ bude důsledně vyšetřen a veřejnost informována a pachatelé potrestáni podle zákona. Vyjádřil i podporu orgánům činným v trestním řízení.

"Po všech svých zkušenostech z dávné i nedávné minulosti s Janem Kavanem, s jeho zvláštními vazbami a personální politikou, by bylo na místě, aby se Jan Kavan zamyslel nad svou způsobilostí vykonávat některé z funkcí, jež zastává," poznamenal k případu podle mluvčího Ladislava Špačka prezident. Kavan je také poslancem a jedním ze tří českých zástupců v Konventu Evropské unie.

Přehrát

00:00 / 00:00

L. Špaček: Prezident o J. Kavanovi

Jan Kavan je Havlovou výzvou překvapen a v rozhovoru pro Radiožurnál zdůraznil, že s nejnovější Srbovou aférou nemá nic společného, a ze žádné ze svých funkcí odstoupit nehodlá. Připustil, že byla chyba, když Srbu na ministerstvo před lety vůbec přijal. Kavan také připravovaný zločin odsoudil a vyslovil se pro jeho důkladně vyšetření.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Kavan: Neodstoupím

Se svým předchůdcem Janem Kavanem o kauze Karla Srby chce hovořit nový šéf české diplomacie Cyril Svoboda. Případ pokládá za tak vážný, že o něm chce mluvit i s premiérem Vladimírem Špidlou, ale současně poznamenal, že se nebude vyjadřovat k možné odpovědnosti Jana Kavana, a to až do doby, než bude mít možnost s bývalým nadřízeným Srby hovořit. Více nechtěl šéf lidovců Svoboda případ komentovat, protože ctí presumci neviny.

Předseda vlády a sociální demokracie Vladimír Špidla věří, že případ objednávky vraždy novinářky Sabiny Slonkové policie dokonale vyšetří. V rozhovoru pro Radiožurnál uvedl, že zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se okruh podezřelých měl ještě rozšířit. Proto podle něj není důvod, proč by se vedení sociální demokracie mělo zabývat setrváním Jana Kavana ve funkci tajemníka Valného shromáždění OSN. "Valné shromáždění OSN zvolilo Jana Kavana. To je valné shromáždění a zvolilo Jana Kavana jako osobnost a nikoli jako zástupce České republiky. Čili v této souvilosti sociální demokracie nemá prakticky žádnou možnost se jakkoliv vyjadřovat k této situaci nebo jakkoliv ji ovlivňovat."

Sabina Slonková | Foto: Michal Doležal

Naproti tomu pracovník kanceláře ministra vnitra Zdeněk Šarapatka, který pracoval na Úřadu vlády a několikrát se tam podle vlastních slov s Karlem Srbou potkal, se domnívá, že by Jan Kavan měl zvážit svoje setrvání ve funkci předsedy Valného shromáždění OSN. "Charakterové vlastnosti pana Srby se nemohly změnit ze dne na den. To znamená, že ve funkci, kdy byl generálním sekretářem na Ministerstvu zahraničních věcí, měl nepochybně měl v sobě stejné psychologické prvky jako v této době, tak je to otázka velmi vhodná pro zamyšlení nad tím, zda pokud jsem zaměstnával takového člověka jako ministr zahraničních věcí, zda se nebudu obklopovat podobnými lidmi i ve funkci předsedy Valného shromáždění OSN."

Stanislav Gross prostřednictvím své mluvčí tisku sdělil, že jeho podřízení intenzívně pracují nejen na odhalení pachatelů a organizátorů, ale také motivů a všech souvislostí, které k objednání vraždy vedly.

Bývalý generální sekretář exministra zahraničí Jana Kavana Karel Srba, jeho přítelkyně a dva "zlodějíčci" z Prachaticka jsou ve vazbě. Všichni čelí podezření z přípravy vraždy, za kterou jim hrozí 12 až 15 let vězení, případně i výjimečný trest.

Karel Srba | Foto: Michal Krumphanzl

Karel Srba byl už v pátek převezen do plzeňské vazební věznice v Borech. Radiožurnálu tuto informaci potvrdil její ředitel Jiří Piroch. "Pan Srba byl do plzeňské věznice přemístěn 21. 7. a nachází se zde i současné době." Ostatní tři obvinění jsou ve vazební veznici v Českých Budějovicích. Karel Srba byl do Plzně převezen proto, aby se zabránilo případné domluvě mezi obviněnými.

O přípravě vraždy redaktorky Mladé fronty Dnes Sabiny Slonkové informoval policii jeden z možných pachatelů, který se činu zalekl. Podle nepotvrzených informací tento muž není ve vazbě spolu s ostatními čtyřmi obviněnými. Sabina Slonková zůstává pod policejní ochranou a má se za to, že důvodem k přípravám její likvidace byly její investigativní články o kauzách Českého domu v Moskvě a Olovo, či majetkových poměrech Srby.

Podle náměstka policejního prezidenta Miroslava Antla mu totiž žádný trest nehrozí. Recidivista a toxikoman Karel Rziepel, který byl údajně vysokým úředníkem Kavanova ministerstva zahraničí Karlem Srbou najat na vraždu reportérky, se přišel sám na policii udat. "Člověk, který to včas oznámí těm správným orgánům a oznámí to v době, kdy je ještě možno odstranit hrozící následek je beztrestný,"zdůraznil Antl. "To znamená, že on sám využil ustanovení tohoto zániku trestnosti a v tu chvíli on může vystupovat jako svědek a jako svědek zatím vystupuje. Tam problém vůbec nevidím a pokládám toto ustanovení za správné, protože když o tom budeme uvažovat z pohledu možných událostí, tak kdyby on to neudělal, tak zcela reálně mohlo dojít k usmrcení paní Sabiny Slonkové."

Antl také potvrdil, že Srba považuje celý případ za jakousi zpravodajskou hru vůči své osobě. "On samozřejmě odmítá svou vinu. Já jsem ovšem přesvědčen o tom, alespoň z pohledu, co o tom víme, že je v tuto chvíli usvědčován," řekl České televizi Antl.

Snímky některých aktérů případů naleznete pod odkazem FOTOGALERIE.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Věra Štechrová, Štěpánka Čechová, Patrik Kaizr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme