Kauza ProMoPro je po roce u konce. Policie navrhla obžalovat 12 lidí
Policisté Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality po více než ročním vyšetřování navrhli obžalovat 12 lidí obviněných v případu zakázky pro firmu ProMoPro. Ta zajišťovala audiovizuální techniku pro české předsednictví Radě EU v první polovině roku 2009. Zakázka, kterou získala bez výběrového řízení, byla podle policie předražená o 388 milionů korun.
„Činnosti, které ve výši 388 milionů korun proplatil stát, neměly být podle kriminalistů vůbec provedeny nebo nesouvisely s předmětnou zakázkou evropského předsednictví,“ uvedl mluvčí protikorupčního útvaru Jaroslav Ibehej.
Upřesnil, že tři osoby, které pracovaly jako zaměstnanci státu, jsou stíhány pro trestné činy pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě, zneužívání pravomoci veřejného činitele a porušování povinnosti při správě cizího majetku.
Policie navrhla obžalovat 12 osob v kauze Promopro. Hosty Radiožurnálu byli mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej a Václav Láska, advokát a bývalý policejní vyšetřovatel
„Dalších devět osob je stíháno pro trestný čin legalizace výnosů z trestné činnosti, kdy tři z nich jsou navíc obviněny z trestného činu podvodu,“ dodal s tím, že trestní stíhání všech osob je vedeno na svobodě.
Obvinění státní zaměstnanci měli podle závěrů kriminalistů opatřit společnosti ProMoPro výhodnější podmínky na úkor jiných soutěžitelů, neboť měli předem vyloučit část uchazečů, kteří pak nemohli podat svoji nabídku v zadávacím řízení.
Podle dřívějších informací médií je mezi obviněnými Jana Hendrichová, bývalá náměstkyně Alexandra Vondry, který tehdy jako vicepremiér pro evropské záležitosti za přípravu předsednictví zodpovídal, a tehdejší ředitelé odborů Radomír Karlík a David Mlíčko. Vondra obviněný nebyl. Podezření odmítl už dříve. Případ ho ale stál kariéru člena vlády.
Další obviněné, kteří pracovali v různých společnostech zainteresovaných na zakázce, policisté podezírají z legalizace výnosů z trestné činnosti. Měli se jí dopustit tím, že finanční prostředky ve výši zhruba 388 milionů korun měli převádět na další subjekty, vytvářet faktury s fiktivním plněním či vybírat v hotovosti.
Mezi obviněnými je také majitel společnosti ProMoPro Jaroslav Veselý. Na jeho soukromý účet mělo jít 45 milionů korun. Veselý to ale už dříve odmítl. „Není pravda, že jsme si s manželkou vybrali 45 milionů na svůj soukromý účet,“ tvrdil.
Ibehej připomněl, že protikorupční policie na případu pracovala od 7. února 2011, kdy obdržela trestní oznámení od finančně analytického útvaru ministerstva financí.
V březnu 2011 podal v kauze ProMoPro trestní oznámení na neznámého pachatele také Václav Láska, advokát a bývalý policejní vyšetřovatel hospodářské kriminality.
„Vycházel jsem z analýzy dat a listin, které jsem měl k dispozici. Zatímco finančně analytický útvar MF se zabýval především následným praním výnosů z trestné činnosti, já jsem se snažil důsledně věnovat rozboru, jaké práce měly být firmou ProMoPro provedeny, za co bylo fakturováno, a prokázání toho, že práce byly fiktivní nebo mnohonásobně předražené,“ přiblížil.
Za naprosto absurdní pak označil obhajobu ze strany soukromých společností, které tvrdí, že státu naopak ušetřily peníze. „Jsem opravdu zvědav při soudním projednávání věci, které bude veřejné, jak bude jejich obhajoba znít,“ dodal.