Kauza Promopro: Sedm podnikatelů půjde do vězení, úředníci jsou nevinní

Osvobození trojice bývalých úředníků ze sekce pro české předsednictví EU, které obžaloba vinila v kauze Promopro, je pravomocné. Rozhodl o tom pražský vrchní soud. Odvolací senát zároveň stanovil, že do vězení půjde všech sedm obžalovaných - zpřísnil totiž trest Václavu Čadovi, který jako jediný původně odešel od soudu s podmínkou. Nejpřísněji potrestaným zůstal jednatel společnosti Jaroslav Veselý, který si odpyká devět let odnětí svobody.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud osvobodil v kauze ProMoPro trojici bývalých vysoce postavených úředníků (zleva Jana Hendrichová, Radomír Karlík, David Mlíčko)

Soud osvobodil v kauze ProMoPro trojici bývalých vysoce postavených úředníků (zleva Jana Hendrichová, Radomír Karlík, David Mlíčko) | Zdroj: ČTK

Obžalobě ze zneužití pravomoci a porušení povinnosti při správě cizího majetku čelila někdejší šéfka předsednické sekce Jana Hendrichová, právník David Mlíčko a diplomat Radomír Karlík.

Městský soud v Praze je už předloni označil za "obětní beránky", kteří k trestné činnosti neměli žádný motiv. Státní zástupce Tomáš Černý se proti tomuto rozhodnutí odvolal, avšak neúspěšně.

Černý naopak uspěl s odvoláním proti mírnějšímu trestu Čady a také s námitkou, že jednotlivým podnikatelům by měl soud uložit povinnost k vydání bezdůvodného obohacení České republice.

ProMoPro získalo v roce 2008 od úřadu vlády bez výběrového řízení zakázku na zajištění audiovizuální techniky při českém předsednictví. Veselý pak podvodně předkládal k vyúčtování i faktury za smyšlené služby. Další odsouzení muži převáděli nelegálně získané peníze na jiné firmy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme