‚Vážná pochybnost o předpojatosti.‘ Přísedící se podle Ratha vyjadřovala ke kauze na sítích

Bývalý středočeský hejtman a ministr zdravotnictví David Rath se ohradil proti přísedící u soudu, který řeší druhou větev jeho korupční kauzy. Jeho obhájce Adam Černý ji obvinil z předpojatosti kvůli jejím vyjádřením na sociálních sítích. Soud proto požádal obhájce o předložení těchto příspěvků. Mimo Ratha je v druhé větvi kauzy obviněno dalších osm lidmi a osm firem podezření z uplácení a manipulace veřejných zakázek.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Existuje zde vážná pochybnost o nestrannosti přísedící Gabriely Nardelli,“ řekl v úterý u Krajského soudu v Praze Rathův obhájce Adam Černý. Její jmenování podle něj dokazuje tendenčnost celého řízení. „Její názory byly známy dříve, než byla jmenována,“ dodal.

Rath, Kottová, Kott. Začal soud v druhé korupční kauze bývalého ministra a hejtmana

Číst článek

Soud se v této fázi námitkou obhajoby zabývat nechtěl, na žádost obhájce ale došlo k poradě senátu, který rozhodnutí předsedkyně Ivy Říhové potvrdil. Říhová pak požádala Černého, aby ve středu předložil zmiňovaná vyjádření přísedící Nardelli ze sociálních sítí.

O jaká vyjádření šlo, nechtěl David Rath komentovat. Serveru iROZHLAS.cz odpověděl: „Ví, co kde řekla, co kde psala, a případně to může okomentovat, protože budeme reagovat až na to, jak se k tomu postaví.“

Podle Ratha, který se úterního jednání soudu nezúčastnil stejně jako například Kateřina a Petr Kottovi, je názor přísedící na něj jasný. „Obecně řečeno, protože ty postoje tam dávala nepochybně ona a s vlastním vědomím, tak se sama měla vyloučit předem, protože jsme si toho vůbec nemuseli všimnout,“ dodal.

Bývalý poslanec za ČSSD nyní bude čekat, jak se přísedící k námitce postaví. „Je zvláštní, že ona jako jeden z přísedících, přestože se takto vyjadřuje, tak je stále v senátu, protože správně se měla sama vyloučit. Pokud tak neučinila, tak jsme teď na to upozornili a budeme čekat na její reakci a její vysvětlení,“ popsal.

Soud projednává druhou větev korupční kauzy Davida Ratha. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Druhá větev kauzy Rath

Obžaloba v druhé části korupční kauzy bývalého středočeského hejtmana viní devět lidí a osm firem z uplácení a manipulací při zadávání veřejných zakázek Středočeského kraje a krajských nemocnic.

Soudce kauzy Rath: Odposlechy jsou definitivně mimo hru, u oznamovatele bych udělal domovní prohlídku

Číst článek

Trojice David Rath, Kateřina Kottová a Petr Kott si podle obžaloby na přelomu let 2011 a 2012 domlouvala úplatky za zmanipulování tendrů za stovky milionů korun na nákup sanitek pro středočeskou záchrannou službu, rekonstrukci pavilonu kolínské nemocnice, stavbu pavilonů v mladoboleslavské nemocnici a přestavbu části kladenské nemocnice.

Obžalovaní chtěli podle vyšetřovatelů přes 60 milionů korun. Obdrželi však jen 3 340 000 korun, protože je v květnu 2012 zadržela policie.

Obžaloba se oproti první části Rathovy korupční kauzy týká tentokrát i společností. Před soudem stanou firmy Aveza, ML Compet, Metrostav, Konstruktiva Branko, Puro-Klima, Hospimed, Jipe a Tenton. Ty se podle státního zástupce dopustily navíc trestných činů pletichy při zadání veřejné zakázky nebo poškození finančních zájmů Evropské unie.

Petr Jadrný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme