Kauza reklamy na Čapím hnízdě zůstává odložená. Státní zastupitelství nebude zasahovat

Takzvaná reklamní větev kauzy Čapí hnízdo zůstane podle zjištění České televize (ČT) odložená. Vrchní státní zastupitelství, které posuzovalo usnesení pražského městského státního zastupitelství o odložení této části kauzy, do věci už nezasáhne. ČT to uvedla na síti X.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Farma Čapí hnízdo

Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

V reklamní větvi případu se kriminalisté zabývali podezřením na daňové úniky u plateb od firem z holdingu Agrofert za reklamu konferenčnímu centru Čapí hnízdo a dvakrát kauzu odložili, před dvěma lety a letos v únoru. Poprvé jim ale nadřízení žalobci nařídili případ znovu otevřít.

Čapí hnízdo bylo z Agrofertu vyvedeno účelově, píše v odvolání státní zástupce Šaroch

Číst článek

Na konci letošního února policisté dospěli k závěru, že nešlo o podezření z trestného činu, a jejich rozhodnutí o měsíc později potvrdil dozorový státní zástupce. Státní zástupkyně z Vrchního státního zastupitelství (VSZ) v Praze Kateřina Weissová v dubnu řekla, že VSZ rozhodnutí pražského státního zastupitelství posoudí. Vrchní státní zastupitelství v Praze si vyžádá k posouzení záznam o přezkoumání usnesení o odložení věci státním zástupcem Městského státního zastupitelství v Praze. Další postup bude závislý na tomto posouzení," uvedla v dubnu Weissová.

V reklamní větvi případu se policisté podle dřívějších informací zabývali podezřením, že 272 milionů korun od firem z Agrofertu v letech 2010 až 2013 ve skutečnosti nešlo na reklamu, ale pomáhalo Čapímu hnízdu splácet úvěr a holdingu Agrofert snížit si daně. Platby za reklamu byly podle podezření fiktivní nebo předražené.

Ping-pong pokračuje. Vrchní státní zastupitelství kvůli chybám opět řeší reklamu na Čapím hnízdě

Číst článek

Policie případ poprvé odložila v roce 2022. Tehdy v červnu konstatovala, že z důkazů vyplynulo, že reklamní spoty, audiovizuální produkce či propagační materiál skutečně vznikly. Její rozhodnutí následně potvrdilo i Městské státní zastupitelství v Praze, vrchní státní zastupitelství ale usnesení na základě provedeného dohledu zrušilo. Policie podle něj tehdy pochybila tím, že nesprávně určila okruh poškozených subjektů.

Agrofert patří do svěřenských fondů předsedy hnutí ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše, který čelí v souvislosti s dotací na stavbu areálu Čapí hnízdo spolu se svou někdejší poradkyní Janou Nagyovou obžalobě. Státní zástupce Jaroslav Šaroch v této větvi kauzy tvrdí, že Babiš spolu s Nagyovou zajistili vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo z Agrofertu tak, aby zdánlivě splňovala podmínky pro získání padesáti milionové dotace pro malé a střední podniky. Babiš i Nagyová vinu dlouhodobě odmítají. Soud oba obžalované nedávno podruhé osvobodil, rozhodnutí zatím není pravomocné.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme