Kauza Rittiga a firmy Oleo míří k soudu, státní zástupce podal obžalobu

Státní zástupce dnes podal k soudu obžalobu v kauze lobbisty Iva Rittiga a dalších devíti lidí ohledně petrochemické firmy Oleo Chemical. Skupina je podezřelá z vyvedení téměř 20 milionů korun ze společnosti.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ivo Rittig jde k výslechu

Ivo Rittig jde k výslechu | Foto: Filip Jandourek

Trestných činů krácení daně, zpronevěry a legalizace výnosů z trestné činnosti se podle obžaloby měli obvinění dopouštět v letech 2009 – 2011.

„Vyváděním peněžních prostředků ze společnosti Oleo Chemical, krácením daně z příjmů právnických osob tohoto daňového subjektu a následným zastíráním původu vyvedených prostředků,“ upřesnil dozorující žalobce Adam Borgula z Vrchního státního zastupitelství v Praze.

Část obviněných se zločinů dopustila jako pachatelé nebo ve spolupachatelství a část ve formě účastenství, a to jako organizátoři či pomocníci. Právní kvalifikace není u všech obviněných stejná.

„Uvedenými zločiny měla být způsobena škoda ve výši téměř 20 milionů korun společnosti Oleo Chemical a České republice na zkrácené dani škoda ve výši 3,7 milionu korun. Následně měla být z vyvedených prostředků legalizována částka nejméně ve výši 13,3 milionu,“ přiblížil Borgula.

Policie obvinila kromě Rittiga například zakladatele firmy Michala Urbánka a Kamila Jirounka či Rittigova obchodního partnera Petera Kmetě. Jeden z obviněných je podle žalobce označen jako spolupracující.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme