Kauza ROP: Doplatili jsme na spolupráci s ODS. Nejde o problém ČSSD, ale konkrétních lidí, řekl Sobotka

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) označil aktuální obvinění špiček severočeské sociální demokracie za kauzu minulosti, která se netýká strany, ale konkrétních lidí. ČSSD podle něj doplatila na spolupráci s ODS. Podle vedení krajské pobočky ČSSD by bývalá hejtmanka Jana Vaňhová i bývalý předseda Arno Fišer, jež policie obvinila, měli pozastavit členství v partaji.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Bohuslav Sobotka na summitu zemí střední a východní Evropy s Čínou | Foto: Vláda České republiky

Dotační kauza, kde byli tento týden obviněni i funkcionáři ČSSD, se podle šéfa sociální demokracie Bohuslava Sobotky týká daleké minulosti.

V kauze ROP poslal soud do vazby vlivného podnikatele a bývalého člena ODS Ježka

Číst článek

Pochybili jednotlivci, ne strana

Případ nepokládá za problém celé strany, ale konkrétních lidí, o jejichž vině, či nevině musí rozhodnout až soud. „Na konci celého procesu uvidíme, jestli se ti lidé něčeho dopustili, nebo jestli se něčeho nedopustili,“ dodává premiér. Personální odpovědnost by pak měl vyvodit sám kraj.

Kauza ROP Severozápad: Kvůli zneužití dotací z EU policie stíhá 24 lidí včetně bývalé hejtmanky Vaňhové

Číst článek

„Myslím si, že v Ústeckém kraji zaplatila ČSSD za to, že tam spolupracovala ve vedení kraje s ODS po roce 2008. Teď se ukazuje, že to tehdy byla velká politická chyba,'" řekl Sobotka.

Mezi obviněnými je i bývalý mostecký primátor Vladimír Bártl, který nyní pracuje jako ředitel odboru na ministerstvu průmyslu a obchodu. Ministr Jan Mládek z ČSSD k celé kauze uvedl, že se k věci nemá důvod nějak vyjadřovat, protože se věc týká Bártlovy činnosti mimo ministerstvo. „Pokud nám orgány činné v trestním řízení, státní zastupitelství sdělí nějaké informace závažného charakteru, tak státní tajemník bude postupovat podle platného služebního zákona,“ uvedl Mládek.

Krajská ČSSD situaci řeší

Krajský předseda strany Miroslav Andrt míní, že bývalá hejtmanka Jana Vaňhová i bývalý předseda Arno Fišer by měli pozastavit své členství, což stanovy umožňují. Ti ještě donedávna patřili mezi jedny z nejvlivnějších členů krajské pobočky ČSSD.

Policie vyčíslila škodu v kauze ROP Severozápad na 13,9 miliardy korun, řekl ČTK advokát podnikatele Daniela Ježka Michael Kis.
Za mimořádně vysokou označil škodu i soudce ústeckého okresního soudu Martin Majchrák, který v noci poslal Ježka do vazby z obav, že by mohl ovlivňovat svědky. Vyšetřování se týká už prvopočátků operačního programu, který reálně začal rozdělovat dotace v roce 2008.

„Pokud platí to, jak to mám potvrzeno, že jim skutečně bylo sděleno obvinění z úmyslného trestného činu, což naplňuje dikci stanov, tak myslím, že v zájmu zachování dobrého fungování krajské organizace, by to (pozastavení členství) bylo vhodné," myslí si Andrt.

Situací se bude zabývat až krajská konference v sobotu dopoledne, která se sejde v Teplicích, která by měla volit i nové vedení. „Bylo by zvláštní, kdyby se tím konference nezabývala. I kdyby to nebyl bod programu, tak myslím, že to v diskusi a příspěvcích zazní,“ řekl ČTK Andrt. Ještě před samotnou konferencí se podle něj sejde i krajský výkonný výbor strany, který má vzniklou situaci řešit.

Policie v souvislosti s evropskými dotacemi z ROP Severozápad obvinila 24 lidí z poškozování zájmů EU a dalších trestných činů. Velkou část z nich tvoří hodnotitelé projektů. Mezi obviněnými jsou také nynější předseda krajské ČSSD v Karlovarském kraji a starosta Chebu Petr Navrátil, dva bývalí náměstci karlovarského hejtmana Jakub Pánik, Miloslav Čermák nebo Petr Horký, který byl náměstkem hejtmana a místostarostou Mariánských Lázní (všichni ČSSD).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme