Kauza ROP Severozápad: Kvůli zneužití dotací z EU policie stíhá 24 lidí včetně bývalé hejtmanky Vaňhové

Policie po rozsáhlém zátahu obvinila 24 lidí z poškozování zájmů Evropské unie a dalších trestných činů v souvislosti s evropskými dotacemi z Regionálního operačního programu Severozápad. Informaci bez dalších podrobností potvrdilo Vrchní státní zastupitelství v Praze, které případ dozoruje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Speciál Martina Veselovského z Ústí nad Labem, Jana Vaňhová | Foto: Filip Jandourek

Mezi obviněnými ze zneužívání evropských dotací jsou podle informací ČTK a dalších médií podnikatelé i politici z Ústeckého i Karlovarského kraje. Mimo jiné bývalá ústecká hejtmanka Jana Vaňhová, starosta Chebu Petr Navrátil (oba ČSSD), podnikatel Daniel Ježek, bývalý senátor Alexandr Novák nebo Jiří Červinka. Někteří z nich byli zadrženi a čekají na výslechy.

Podle státního zástupce Tomáše Minxe kauza souvisí s činností Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad. Vrchní státní zastupitelství ale bližší informace zatím neposkytlo.

Případ zřejmě souvisí s kauzou bývalého ředitele úřadu ROP Severozápad Petra Kušnierze, který je z poškozování zájmů Evropské unie obviněn už od loňského prosince. Kušnierz ručně sepsal několik dokumentů, ve kterých popsal údajné manipulace a ovlivňování projektů v ROP Severozápad. Sepsal i seznam 54 údajně ovlivněných projektů.

Kušnierz, Markvart, Kotlanová a Kouda jsou vinni, rozhodl soud v kauze ROP Severozápad

Číst článek

Kušnierz v dokumentech ukázal například na Ježka nebo bývalého krajského radního Arna Fišeru z ČSSD. Fišerův telefon je celý den nedostupný, podle informací ČTK ale je mezi obviněnými.

Zadržena byla i bývalá hejtmanka Vaňhová. Oba sociální demokraté působili ve výboru ROP Severozápad, který měl konečné slovo při rozhodování, kdo dotaci dostane. Ježka Kušnierz označil letos v únoru za toho, kdo o projektech rozhodoval.

"Byl styčným důstojníkem pro ROP Severozápad. S panem Vráblíkem (bývalý ředitel ROP Severozápad) jsme jeli do jeho sídla v Chomutově a zpovídali jsme se mu," řekl tehdy Kušnierz. Zároveň tvrdí, že projekty byly ovlivňovány s vědomím politiků. Ježek už podal proti svému obvinění stížnost, potvrdil jeho advokát Michael Kis.

Ústí zaplatí za chyby v evropských projektech zlomek původně vyměřené pokuty

Číst článek

Obviněn byl i starosta Chebu a šéf ČSSD v Karlovarském kraji Petr Navrátil. Podle jeho advokáta Jiřího Schüllera stojí jeho obvinění na Kušnierzově výpovědi.Média spekulují i o obvinění ředitele Správy a údržby silnic Ústeckého kraje Vladimíra Macholdy. Mluvčí Ústeckého kraje Lucie Dosedělová ČTK řekla, že Macholda před nedávnem zaslal rezignaci na post ředitele příspěvkové organizace kraje. Macholda v ROP Severozápad před lety působil jako hodnotitel projektů.

Mezi obviněnými je i Jiří Červinka, který vedl úřad ROP Severozápad několik měsíců v roce 2011 jako pověřený ředitel. ČTK se snažila celý den kontaktovat i další zástupce z Karlovarského kraje. Telefony nezvedali někdejší členové výboru ROP Severozápad Jakub Pánik, Miloslav Čermák a Josef Novotný (všichni ČSSD). Navrátil nejprve působil jako hodnotitel, později byl předsedou výboru ROP Severozápad.

Soud pokračuje v projednávání kauzy "zlatých padáků" pro bývalé ředitele dotačního úřadu Severozápad

Číst článek

Naopak mezi zadrženými není podnikatel Patrik Oulický, o němž média spekulovala. Oulický ČTK řekl, že nebyl ani z ničeho obviněn.Přestože mezi jmény figuruje celá řada sociálnědemokratických politiků, předseda ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka prohlásil, že problémy úřadu ROP Severozápad jsou z pohledu ČSSD minulostí, nikoliv přítomností.

"To je vzdálenější minulost, nedotýká se to už mandátu naší vlády," uvedl. Program byl podle něj spojen s celou řadou problémů. "Naše vláda už nastavila systém čerpání evropských prostředků jinak. Doufám, že peripetie se v současném systému nebudou opakovat," řekl.

ROP vyšetřuje policie od roku 2011

Zneužíváním dotací na severu Čech se kriminalisté zabývají od roku 2011, kdy poprvé obvinili za korupci tehdejšího ředitele Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad Petra Kušnierze.

Ten byl koncem letošního března odsouzen k sedmi rokům vězení za ovlivňování výběru projektů dotovaných evropskými penězi.

Pokuta, zákaz činnosti i vězení, požaduje žalobce v kauze údajně ovlivněných dotací ROP SZ

Číst článek

Další tři lidé - Pavel Kouda, Pavel Markvart a Irena Kotlanová - vyvázli z podmínkami. Předsedkyně trestního senátu Kamila Elsnicová tehdy naznačila, že obžalovaní nebyli hlavními hybateli dění kolem ROP Severozápad.

Vaňhová působila v letech 2008 až 2012 ve výboru regionální rady ROP Severozápad, jenž měl konečné slovo v rozhodování, který projekt bude podpořen evropskými penězi.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme