Kauza ROP Severozápad: německý soud prodloužil vydávací vazbu exsenátorovi Novákovi

Exsenátor Alexandr Novák obviněný v Česku z manipulace s evropskými dotacemi zůstává v německé vydávací vazbě. Vrchní zemský soud ve Frankfurtu mu ji prodloužil, o jeho vydání rozhodne na začátku května. Nováka zadržela policie loni na Vánoce na frankfurtském letišti. Bývalý politik čelí v Česku obvinění v kauze údajných manipulací s evropskými dotacemi v Ústeckém a Karlovarském kraji.

Frankfurt nad Mohanem Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý senátor za ODS Alexandr Novák.

Bývalý senátor za ODS Alexandr Novák. | Zdroj: ČTK

„Vrchní zemský soud ve Frankfurtu nad Mohanem rozhodnutím z 21. dubna 2017 nařídil pokračování vazby," informovala Fehnsová-Böerová. Dodala, že o Novákově vydání soud rozhodne pravděpodobně začátkem května.

Bývalého politika zadržela německá policie 24. prosince loňského roku na letišti ve Frankfurtu. Začátkem ledna ho vrchní zemský soud poslal do vydávací vazby, kterou prodloužil nejdříve v únoru a znovu v pátek.

Protože Novák odmítl zjednodušené řízení, musí soud vyhodnotit přípustnost jeho vydání do Česka. Příslušnou žádost mu nedávno doručilo vrchní státní zastupitelství ve Frankfurtu.

O dotačních miliardách na severu rozhodovali Novák s Ježkem. Oslovovali je Kapitán a Pan velkomožný, píše policie

Číst článek

Obvinění bývalého senátora Nováka se týká manipulací v rámci Regionálního operačního programu Severozápad v Ústeckém a Karlovarském kraji. V případu je obviněno 24 lidí, jsou mezi nimi politici, vysocí úředníci a podnikatelé. Novák je spolu s dalším severočeským podnikatelem Danielem Ježkem hlavní postavou kauzy. Podle vyšetřovatelů dokázali díky svému vlivu zmanipulovat přes 500 projektů a způsobili tak škodu skoro 14 miliard korun.

Jedenašedesátiletý Novák, který má i německé občanství, byl v minulosti odsouzen ke čtyřem letům vězení za přijetí více než čtyřicetimilionového úplatku. Soud ho v roce 2015 podmínečně pustil na svobodu po odpykání poloviny trestu.

David Černý, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme