Kauza ROP Severozápad: soud musí znovu projednat případ exšéfa dotačního úřadu Kušnierze

Krajský soud v Ústí nad Labem musí znovu otevřít kauzu ovlivňování dotací z Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad. Nejvyšší soud vyhověl dovolání, které v roce 2017 podalo Nejvyšší státní zastupitelství, a částečně dal za pravdu také dovolání jednoho z obžalovaných Pavla Koudy. Dovolání se týkalo Koudy a také Petra Kušnierze. Státní zastupitelství uplatnilo argumenty ve prospěch i v neprospěch Kušnierze.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Kušnierz u soudu | Zdroj: ČTK

„Nejvyšší soud věc přikázal soudu prvního stupně k novému projednání a rozhodnutí,“ řekl  mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý. Plné znění verdiktu ještě není dostupné, soud zatím nemůže důvody svého zásahu komentovat. „I nadále ctíme praxi, že nejprve seznamujeme s výsledky dovolacího řízení všechny jeho účastníky, veřejnost až následně poté,“ uvedl mluvčí Nejvyššího soudu Petr Tomíček.

Místo sedmi let přibližně 15 měsíců. Exředitele ROP Severozápad Kušnierze podmíněně propustil soud

Číst článek

S odkazem na Koudova obhájce Vencislava Sabotinova nedávno citoval z rozhodnutí server Seznam Zprávy. Justice se podle webu v novém řízení musí vypořádat například s tím, že Kouda nejednal z pozice ředitele dotačního úřadů, ale byl jen jedním z členů výboru. Ten v poslední fázi řešil, na jaké projekty peníze z EU půjdou. „Soud také posoudí, zda je obviněný Pavel Kouda úřední osobou,“ stojí v rozhodnutí soudu.

Výhrady státních zástupců

Státní zástupci měli v kauze výhrady k právní kvalifikaci i k procesnímu postupu. Dovolání státního zastupitelství se týkalo Kušnierze a Koudy, ostatních odsouzených nikoliv. Bývalý ředitel ROP Severozápad Kušnierz si měl za zneužití pravomoci a poškození finančních zájmů Evropských společenství odpykat sedm let ve vězení, v prosinci se dostal podmíněně na svobodu. Někdejší náměstek hejtmana Ústeckého kraje Kouda dostal za zneužití pravomoci podmínku.

Podle dovolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana měl být za zvlášť závažný zločin poškození finančních zájmů Evropských společenství potrestán i Kouda. Oba s Kušnierzem se podle žalobců dopustili také pokusu o zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě.

Pavel Kouda u Vrchního soudu na Praze 4 | Foto: Filip Jandourek

Zemanovi vadilo rozdělení

Zemanovi vadilo také rozdělení části Kušnierzova jednání do více skutků, podle šéfa žalobců šlo o kontinuální působení s jedním cílem. „Takové působení na schvalovací a rozhodovací procesy přitom bylo logicky rozloženo v čase a mělo i různé formy; stále však šlo o jednání směřující k jedinému kýženému výsledku, a tedy z hlediska trestního práva i následku,“ stálo v dovolání.

Rozdělování dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji provázely od roku 2010 problémy, soudy doteď řeší několik trestních kauz. Postupně byli obviněni ředitelé úřadu ROP Severozápad, úředníci i politici. V několika kauzách figuruje Kušnierz, jehož soud už dříve odsoudil na pět let vězení za přijímání úplatků a zneužití pravomoci. Později dostal souhrnný sedmiletý trest.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme