Kauza ROP Severozápad: poslanci budou před sněmovním výborem vypovídat příští týden

Sněmovní mandátový a imunitní výbor přerušil jednání o vydání Jaroslava Borky (KSČM) a Josefa Novotného (za ČSSD) k trestnímu stíhání. Poslance, které chce policie obvinit v případu machinací s dotacemi z Regionálního operačního programu Severozápad, zve na další zasedání. Borka a Novotný budou moci sdělit členům výboru svůj pohled na věc příští čtvrtek. Novinářům to řekli předsedkyně a místopředseda výboru Miroslava Němcová (ODS) a Martin Plíšek (TOP 09).

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Josef Novotný | Foto: Filip Jandourek

Výbor si vyžádal i celý policejní spis a pozval také zástupce policie. Zatím proto není jisté, zda už příští týden dospěje k doporučení pro sněmovní plénum, nebo nikoli. „Byla bych ráda, kdyby se nám to podařilo, ale nevím," uvedla Němcová. Plíšek se podivil nad tím, že na justičním portálu bylo zveřejněno oznámení o zahájení stíhání, aniž sněmovna o vydání poslanců rozhodla.

Plíšek pokládá podezření za závažné, nedomnívá se, že by kauza měla politické pozadí. Vztahuje se k činnosti Novotného a Borky v době, když ještě nebyli poslanci, podotkl. Němcová nechtěla dotaz na případné politické pozadí komentovat.

Kožešinové farmy či nemocenská. Poslanci si na úterní schůzi naplánovali rekordních 342 bodů

Číst článek

Poslanci jsou podle státního zastupitelství podezřelí z poškození finančních zájmů Evropské unie a zjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Jednoho z nich policie podezírá také ze zneužití pravomoci úřední osoby a účasti na organizované zločinecké skupině. Výbor si vyžádal také celý policejní spis.

Borka a někdejší hejtman Karlovarského kraje Novotný byli dříve členy výboru regionální rady ROP Severozápad. Cítí se nevinni.

Výbor vydává doporučení pro plénum, zda má poslance ke stíhání vydat, nebo ne. Sněmovna by měla rozhodnout ještě na nynější schůzi, pravděpodobně v červnu.

Kauza ROP Severozápad se týká evropských dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji. V případu je nyní obviněno 24 lidí, mezi nimiž jsou politici, vysocí úředníci a podnikatelé. V posledních letech již bylo několik lidí kvůli ovlivňování rozdělování dotací z ROP Severozápad odsouzeno.

Sněmovna rozhodovala v nynějším volebním období zatím o pěti poslancích, jež chtěla policie stíhat. V jednom případě byl verdikt záporný.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme