Kauza ROP: soud zostřil vazbu podnikateli Ježkovi. 'Mohl by zmizet v zahraničí stejně jako Novák'

EXKLUZIVNĚ. Za svobodu nabídl milion, ani to však severočeskému podnikateli Danielu Ježkovi nepomohlo. Soud hlavní postavě kauzy ROP Severozápad naopak vazbu zostřil, když kromě obavy z ovlivňování svědků přidal obavu z toho, že vlivný byznysmen uteče do zahraničí. V usnesení, jež má Zpravodajský web Českého rozhlasu k dispozici, poukazuje soud na Ježkovo úzké majetkové propojení s Alexandrem Novákem, kterého zadržela německá policie.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obviněný podnikatel Daniel Ježek.

Obviněný podnikatel Daniel Ježek. | Foto: Reprofoto ČT

"Je nutno zohlednit naprosto specifickou situaci obviněného, která i dle názoru stížnostního soudu spočívá ve velmi úzkém majetkovém, podnikatelském i osobním propojení jeho osoby s Alexandrem Novákem, když s ohledem na již shora uvedené skutečnosti je zřejmé, že oba byli hlavními organizátory trestné činnosti kolem Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad v souvislosti s čerpáním příslušných finančních prostředků," uvádí usnesení Krajského soud v Ústí nad Labem.

Ježek společně s Novákem jsou středobody dotační aféry na severu a západu Česka. Podle policie díky svému vlivu manipulovali evropskými dotacemi a způsobili tak škodu 14 miliard korun. Ježka policie loni v prosinci po spuštění akce poslala do vazby, Nováka zadržela 24. prosince německá policie na základě evropského zatykače.

Německá policie zatkla exsenátora Nováka. Loni na Štědrý den ho chytila ve Frankfurtu na letišti

Číst článek

Obava z útěku

Ježka poslal ústecký okresní soud do vazby z takzvaného koluzního důvodu, tedy aby nemohl ovlivňovat svědky. Podnikatel ale proti usnesení podal stejně jako státní zástupce stížnost, a tak o vazbě rozhodoval krajský soud. A podle něj podřízená instance chybovala.

Vedle ovlivňování svědků by totiž podle něj mohl navíc utéct a stejně jako Novák zmizet v zahraničí. Soud k těmto domněnkám vedla právě Ježkova blízkost s Novákem. "Toto propojení je pak prokazatelné nejen na území ČR, ale i ve Spojených státech amerických a týká se nejen samotných osob, ale i jejich blízkých rodinných příslušníků," konstatuje soud.

Motivaci k útěku podle justičního paláce navíc představuje vysoký trest, jenž Ježkovi v případě odsouzení hrozí. "Bude nezbytné ukládat ho v horní polovině zvýšené trestní sazby, která je dána rozpětím na 9 let a 2 měsíce až 13 let až 4 měsíce," vypočítává vazební usnesení.

Alexandr Novák má německé občanství. Tato skutečnost podle mluvčí českého ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová ale nebrání Novákovu předání do ČR na základě evropského zatýkacího rozkazu. Potvrzuje to i německé ministerstvo spravedlnosti.

Obviněni jsou politici i úředníci

Zpravodajský web Českého rozhlasu již detailně popsal, jak údajná dotační mafie na severu fungovala. Podle vyšetřovatelů rozhodovali o přidělování evropských miliard právě Novák s Ježkem, k nimž si úředníci a politici chodili pro pokyny. Podle exšéfa dotačního úřadu Petra Kušnierze, jenž s policií spolupracuje, se Ježek nechal oslovovat Pan Velkomožný a Novák Kapitán.

Pro Ježka přidání útěkové vazby znamená, že za mřížemi může strávit mnohem delší čas. Koluzní vazba totiž ze zákona může trvat jen tři měsíce, útěková však až tři roky.

Koláž Novák - Ježek | Foto: koláž Český rozhlas

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme