Kauza Severozápad: policie nepočká na Novákovo vydání, z německé vazby ho vyslechne přes video

Zadržený Alexandr Novák v německé vazbě a obecenstvo u monitoru v Praze. Zhruba tak by měl vypadat výslech bývalého senátora a exstarosty Chomutova v údajně korupční kauze ROP Severozápad. V případu, kde je Novák jedním z 24 obviněných, bude vyslýchán pomocí videokonference. Jak zjistil server iROZHLAS.cz, ta by měla - pokud bude Novák spolupracovat - trvat celkem tři dny.

Původní zpráva Praha (Aktualizováno: 14:13 25. 5. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alexandr Novák

Alexandr Novák | Foto: MARTIN ADAMEC / MAFRA / Profimedia | Zdroj: Profimedia

"Mohu potvrdit, že pan Novák bude vyslýchán. Přišla nám předvolánka na příští týden na tři dny. Bude to videokonference z Prahy do Německa," potvrdil informaci serveru iROZHLAS.cz Michael Kis, advokát dalšího z obviněných - podnikatele Daniela Ježka.

"Jsem zvědavá. Setkala jsem se s tím (videokonferencí) poprvé v životě," řekla serveru iROZHLAS.cz další obhájkyně Marie Benešová.

Proč kriminalisté nechtějí počkat na Novákovo vydání do Česka a jeho výslech uspíšili pomocí videokonference, nechtěl nikdo oficiálně sdělit.

Řádný život Nováka? Pořádal 'zábavné odpoledne' pro postiženou holčičku, popisují motorkáři

Číst článek

Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová se odmítla vyjádřit i k videokonferenci. "Konkrétní úkony v probíhajících věcech nekomentujeme," reagovala v sms na dotaz serveru iROZHLAS.cz.

Delší čas ve vazbě

Alexandr Novák aktuálně čeká v německé vazbě na verdikt soudu, před časem ale tamní prokuratura informovala, že rozhodnutí o jeho případném vydání do Česka se oddaluje.

"Požádali jsme o další informace relevantní pro konečné rozhodnutí soudu. Teprve až tyto údaje dorazí, může soud rozhodnout, jestli je vydání přípustné," uvedla pro server iROZHLAS.cz Gundula Fehnsová-Böerová, mluvčí vrchního zemského soudu ve Frankfurtu nad Mohanem.

Tam a zase zpátky

Novák v době policejní razie pobýval ve Spojených státech amerických. USA ho ale vyhostily, a proto odletěl na Nový Zéland. Tamní úřady ve spolupráci s policií mu ale nedovolily vystoupit a Novák proto odletěl dalším spojem do německého Frankfurtu nad Mohanem, kde si ho přebrala policie na základě evropského zatykače.

Rozhodnutí by tak - například i kvůli překladu veškerých dokumentů - mohlo padnout až v červenci.

Detektivové si pro Nováka, jeho údajného komplice a podnikatele Daniela Ježka a dalších 22 lidí přišli loni v prosinci. Bývalého senátora za ODS policie zadržela na Štědrý den v Německu, když byl na cestě z USA (viz box Tam a zase zpátky).

Německý občan

Novák s Ježkem podle detektivů tvořili hlavu vypracovaného systému, skrze který manipulovali s penězi z evropských fondů. Pomocí úředníků měli ovlivňovat projekty, které peníze obdrží. Tím podle policie způsobili škodu nejméně 14 miliard korun.

Už dříve vyšlo najevo, že bývalý senátor za ODS Novák se vzdal českého občanství, nyní je právoplatným občanem Německa. Vydání se proto snaží zabránit, dokonce si najal tamního advokáta Heiko Ahlbrechta, který se specializuje na problematiku vydávání.

Novák si už jednou trest za korupci odpykával, a to konkrétně čtyři roky za to, že přijal úplatek ve výši čtyřicet milionů korun. Před dvěma lety v květnu byl ale na záruku motorkářského sdružení Gryphons podmínečně propuštěn, motorkáři mají na svobodě dohlížet na dovršení převýchovy a jeho řádný život.

Hana Mazancová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme