Kauza stíhaného soudce: obviněný přiznal, že od Elischerovy spojky dostal za pomoc s úplatkem 30 tisíc

Jeden ze šestice obviněných v kauze soudce Ivana Elischera spolupracuje s policií. Vietnamec Nhat Mac Van přiznal, že v jednom případě soudci vrchního soudu zprostředkoval úplatek, za což pak sám inkasoval desetiprocentní podíl 30 tisíc korun. Radiožurnálu a serveru iROZHLAS.cz to řekl mužův advokát Karel Němec. Jeho klient se však s Elischerem nezná a nikdy s ním nekomunikoval přímo, vždy se bavil se soudcovým kurýrem z vietnamské komunity.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudce Ivan Elischer jde k soudu | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

„Je obviněn ze zprostředkování úplatku ještě přes jednoho zprostředkovatele, který údajně uplácel soudce vrchního soudu za nižší sazby trestu odnětí svobody nebo propuštění z vazby,“ uvedl advokát Němec. Jeho klient Nhat Mac Van podle něj v jednom případě komunikoval s Vietnamci, kteří podle policie Elischera uplatili výměnou za příznivější verdikt.

Soudce Elischer měl přijmout úplatek od vietnamské skupiny, kterou soudil. Zachytit ho měly odposlechy

Číst článek

Se samotným soudcem komunikoval další člen vietnamské komunity Hung Quoc Nguyen. Obvodní soud pro Prahu 4 oba ve čtvrtek poslal do vazby. Vana a další tři obviněné naopak pustil na svobodu.

Přiznal se a spolupracuje

„On se přiznal a spolupracuje s policií. Zrealizoval se jeden případ, kde obdržel deset procent z celkového úplatku, tedy 30 tisíc korun od spojky, která měla vést k panu doktoru Elischerovi,“ popsal obhájce.

Van podle něj v Česku žije 30 let a vystudoval zde práva. K Elischerovi se prý náhodně dostal přes Nguyena. „Tvrdil, že má dobré napojení na vrchní soud,“ uvedl Němec. Jeho klientovi hrozí trest 5 až 12 let za úplatkářství.   
 
Dozorující státní zástupce Vladimír Pazourek případ odmítl komentovat, stejně jako Elischerova advokátka Lucie Kýčková. „Klient si s ohledem na citlivost kauzy nepřeje o věci podrobněji informovat,“ uvedla. Podle advokáta Němce na rozdíl od jeho klienta ostatní obvinění v případu prozatím mlčí. „Co vím, tak z dalších pěti obviněných nikdo nevypovídal,“ řekl.

Věřím, že obvinění Elischera je nedorozumění. Zprávy o úplatcích jsou spekulace, říká šéf vrchního soudu

Číst článek

Pelikán: Obvinění je vážné

Policie zadržela Elischera a další v úterý ráno. Podle ČTK soudce „vylepšoval“ verdikty za peníze nejméně od května 2016. Podle policie přijal úplatek od vietnamské skupiny, kterou soudil v drogové kauze. Vztah soudce a jeho spojky Nguyena policie zaznamenala již v roce 2013. S Vietnamcem se Elischer scházel i v kanceláři vrchního soudu.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) uvedl, že se ve čtvrtek seznámil s návrhem státních zástupců na Elischerovo dočasné zproštění funkce a že mu zřejmě vyhoví. Kauzu stejně jako žalobce Pazourek označil za závažnou.  

Ondřej Golis, Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme