Kauza Srba se vrátí před vrchní soud

Pražský vrchní soud se bude muset znovu zabývat případem bývalého generálního sekretáře ministerstva zahraničí Karla Srby. Rozhodl o tom Nejvyšší soud. Srba byl spolu s dalšími lidmi předloni v říjnu odsouzen za plánování vraždy novinářky Sabiny Slonkové. Ve vězení měl strávit osm let. Proti rozsudku ale podala dovolání nejvyšší státní zástupkyně - vyměřený trest se jí zdál nízký.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší soud se znakem ČR s sochou spravedlnosti | Foto: Jan Rosenauer

Nejvyšší soud v neveřejném zasedání dovolání nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešové vyhověl. Svým rozhodnutím zrušil výrok o trestu u všech odsouzených, zároveň ale rozhodl o jejich vazbě.

Důvody svého verdiktu soud zatím nesdělil. "Důvody rozhodnutí Nejvyšší soud může uvést poté, co bude rozhodnutí doručeno účastníkům řízení," řekla Radiožurnálu mluvčí soudu Marika Komoňová.

Za plánování vraždy novinářky byl Karel Srba v červnu 2003 odsouzen k osmiletému vězení. Rozsudek českobudějovického krajského soudu následně potvrdil pražský vrchní soud. Ten označil za prokázané, že to byl Srba, kdo si u své přítelkyně Evy Tomšovicové vraždu objednal. Chtěl novinářce zabránit v tom, aby dále odhalovala podezřelý způsob, jakým nabýval majetek, který zřejmě pochází z úplatků.

Tomšovicová dostala u soudu šest let vězení, vimperští podnikatelé Michal Novotný a Petr Volf, které na vraždu najala, šest a čtyři roky. Jiřímu Slavíkovi, který jim sehnal semtex, soud potvrdil podmínku.

Také Srba a Tomšovičová podali proti rozsudku dovolání k Nejvyššímu soudu. To bylo ale dnes zamítnuto jako "zjevně neopodstatněné".

Naděžda Hávová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme