V brněnské kauze Stoka přibylo dalších deset obviněných. Stíhaných už je 50 lidí nebo firem

Ve vedlejší větvi kauzy Stoka týkající se možné korupce na radnici Brno-střed přibylo dalších deset obviněných. Jde o pět podnikatelů a jejich firem. Na obvinění v úterý upozornily Hospodářské noviny a Aktuálně.cz. Policie nově obviněné stíhá za manipulaci zakázek investičního odboru městské části, hlavní větev případu už řeší soud.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý radní Jiří Švachula (ANO) u Krajského soudu v Brně, který projednává korupční kauzu Stoka týkající se rozsáhlých úplatků a manipulací na radnici městské části Brno-střed | Foto: Alena Hesová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Mohu potvrdit stíhání celkem deseti právnických a fyzických osob. U všech obviněných připadá v úvahu odklon trestního řízení – dohoda o vině a trestu nebo podmíněné zastavení trestního stíhání,“ uvedl státní zástupce Radek Mezlík.

Musel jsem odevzdávat 15 procent ze získané zakázky, popsal svědek korupční jednání v kauze Stoka

Číst článek

Pětici podnikatelů a jejich firem obvinila z manipulace zakázek investičního odboru městské části Brno-střed ostravská expozitura Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Jejich brněnští kolegové už podle serverů nápor z korupce podezřelých či obviněných politiků a podnikatelů sami nestíhají vyřizovat.

V kauze policie nyní stíhá 50 lidí či firem. Server doplnil, že Jaroslav Faltýnek, poslanec hnutí ANO, a jeho syn Jiří jsou stále jen mezi podezřelými.

Mezi obviněnými je podle serverů Josef Uchytil a jeho stavební firma, která zároveň ve velkém pracovala i pro brněnskou městkou firmu Teplárny Brno, v níž policisté manipulace zakázek také prověřují. Jiří Faltýnek tehdy za hnutí ANO působil ve vedení městské firmy Teplárny Brno. Dalšími stíhanými jsou podle serveru Karel Weigl a jeho firma KWM Plus, Jaroslav Horký z firmy W.A.K., nebo Zdeňkem Helma se svou společností Štuk Helma.

U Krajského soudu v Brně obžalobě v případu čelí nyní 11 lidí a dvě firmy, včetně bývalého místostarosty a radního Brna-středu Jiřího Švachuly (dříve ANO), který je podle žalobce hlavou skupiny, jež ovlivnila desítky zakázek na radnici. Švachula vinu popírá.

Obžalovaný v kauze Stoka promluvil o úplatcích. Peníze měly putovat k ‚šéfovi‘ Švachulovi

Číst článek

Další větve případu

Policie se zabývá i dalšími větvemi případu. Jejich hlavním pojítkem je zřejmě Švachula, který působil například i v rozkladové komisi Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Podle dokumentů, které získaly Hospodářské noviny a server Aktuálně.cz, měl Švachula s tehdejším předsedou ÚOHS Petrem Rafajem, ale i jeho náměstky, velmi přátelské vztahy. Díky těmto vztahům podle dokumentů dokázal Švachula získat utajené informace či ovlivňovat rozhodování úřadu.

Podle těchto materiálů Švachula domlouval i schůzky mezi lidmi z antimonopolního úřadu a tehdejším prvním místopředsedou hnutí Jaroslavem Faltýnkem, kriminalisté je pravděpodobně podezřívají z pokusu zmanipulovat tendr na mýto. Odposlechy zase podle některých médií zaznamenaly, jak se obvinění v kauze Švachula baví o podílech pro „efka“. Podle detektivů šlo o Faltýnkova syna Jiřího. Faltýnkovi popírají, že by se se trestné činnosti dopustili.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme