Kauza Stoka: Švachulu poslal soud na 9,5 roku do vězení. Liškutin dostal podmínku

Krajský soud v Brně v úterý v korupční kauze na radnici Brno-střed uložil bývalému místostarostovi a radnímu městské části Jiřímu Švachulovi (dříve ANO) 9,5 roku vězení. Bývalý místostarosta brněnských Ivanovic Petr Liškutin dostal podmínečný trest. Soud uložil tresty i dalším lidem, vinnými v kauze soud uznal vedle Švachuly a Liškutina dalších sedm obžalovaných a dvě firmy.

Brno (Aktualizováno: 13:35 31. 5. 2022) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Někdejší brněnský politik hnutí ANO Jiří Švachula si kvůli manipulacím s veřejnými tendry může jít sednou až na 16 let do vězení | Zdroj: Profimedia

Soudkyně Jaroslava Bartošová mimo jiné řekla, že v některých dílčích případech nebyl označený konkrétní pachatel. Část kauzy vrátila státnímu zastupitelství k dořešení.

Podle rozsudku Švachula v případu údajného ovlivňování zakázek na městské části řídil organizované skupiny, žalobci mu navrhli 14 let vězení. Švachula vinu popřel.

Rozsudek bude v úterý soud ještě odůvodňovat. Následně se budou moci strany vyjádřit k případnému odvolání, bude tedy známo, zda se rozsudek stane pravomocným.

Žalobce v brněnské kauze Stoka nepochybil, rozhodlo Nejvyšší státní zastupitelství

Číst článek

Švachulovi soud uložil i trest zabavení majetku, šlo o peníze na několika účtech v součtu za několik milionů korun. Soud mu rozsudkem zabavil i několikeré hodinky.

Spoluobžalovanému Samanu El-Talabanimu soud uložil trest šest let vězení, také peněžitý trest milion korun a desetiletý trest zákazu funkce ve statutárních orgánech. Jde o souhrnný trest, El-Talabani už je pravomocně odsouzený v jiné kauze, stejně jako další obžalovaný, podnikatel Pavel Ovčarčin. Soud mu v úterý uložil souhrnný trest také šest let vězení.

Podnikateli Lubomíru Smolkovi uložil soud trest tři roky podmíněně odložených na pět let, stejný trest dostal i bývalý technický náměstek na správě nemovitostí městské části Petr Kosmák a někdejší šéf investičního odboru na Brně-střed Petr Liškutin, který byl zároveň místostarostou za hnutí ANO v Brně-Ivanovicích.

Stejný trest soud uložil i podnikateli a bývalému politikovi ODS Jiřímu Hosovi. Podnikatelům Luboši Krejčímu a Michalu Unzeitigovi soud uložil trest jeden rok vězení podmíněně odložený na dva roky. Soud některým obžalovaným uložil i milionové peněžité testy, také letité zákazy výkonu činnosti ve funkci statutárního orgánu.

Nepokojený státní zástupce

U některých dílčích skutků soud obžalované viny zprostil, viny soud pak zcela zprostil podnikatele Ivana Trunečku a Petra Kaláška. Oba vinu od začátku popírali. Některé body soud usnesením také vrátil k došetření, žalobce proti tomuto usnesení podal stížnost.

Žalobkyně chce v brněnské korupční kauze Stoka pro bývalého místostarostu Švachulu 14 let vězení

Číst článek

Soudkyně uvedla, že mimořádně vypovídající hodnotu měla výpověď spolupracujícího El-Talabaniho, který činnost skupiny rozkryl. Poukázala také na listinné důkazy, které žalobci soudu nedodali, kvůli čemuž nebylo vyhlášeno rozhodnutí už na konci ledna.

Bartošová uvedla, že kdyby si je soud nevyžádal, výsledek rozhodnutí by mohl být jiný, protože podle ní obsahovaly důkazy, které podpořily věrohodnost El-Talabaniho výpovědi. Podle ní tak policie v tomto neodvedla dobrou práci.

Žalobce s rozsudkem spokojený nebyl. „Byť došlo k odsouzení některých obžalovaných za některé žalované skutky, celkově nemohu být spokojen s rozhodnutím soudu. V závěrečné řeči jsem poněkud odlišně hodnotil důvody, které mne vedly k právnímu posouzení a rovněž jsem jednotlivým obžalovaným navrhoval přísnější tresty. To je také důvod, proč jsem si ponechal lhůtu k případnému podání odvolání,“ uvedl po rozsudku dozorující státní zástupce Karel Cibulka.

Lhůtu si ponechali i obhájci obžalovaných, odvolání na místě podal jen obhájce obžalované společnosti Kros-stav.

Neveřejné informace ze zakázek

Podle rozsudku šlo o organizovanou skupinu s respektováním hierarchie, kdy její činnost směřovala k zadávání veřejných zakázek a poskytování neveřejných informací vybraným společnostem, které za tyto informace poskytovaly předem smluvený úplatek. Nejčastěji šlo o deset procent. Úplatky si pak podle předsedkyně senátu dotyční dělili podle předem stanoveného vzorce.

Obžalovaný v kauze Stoka promluvil o úplatcích. Peníze měly putovat k ‚šéfovi‘ Švachulovi

Číst článek

„V úmyslu získávání neoprávněného majetkového prospěchu přibližně v listopadu 2014 Jiří Švachula navrhl obžalovanému Samanu El-Talabanimu vybírání úplatků od stavebních společností, kterým budou poskytovat neveřejné informace o zakázkách, k nimž měl obžalovaný Švachula přístup ze své pozice druhého místostarosty. Tyto společnosti tak zvýhodnili, aby mohly výběrová řízení vyhrát,“ uvedla Bartošová.

Korupce na radnici se podle žalobkyně odehrávala při zadávání veřejných zakázek v letech 2015 až 2019. Získávaly je vybrané spřátelené firmy a cena se uměle zvyšovala. Úplatky činily obvykle deset procent ceny zakázky.

Firem zúčastněných v systému bylo několik a vždy vyhrála předem vybraná, ostatní podle obžaloby dělaly takzvaně křoví. Výše úplatků podle žalobkyně dosáhla až 47 milionů korun, šlo o 27 zakázek městské části Brno-střed a o další desítky ovlivněných zakázek na správě nemovitostí městské části.

Vinu popřeli

Švachula dříve vinu popřel, u soudu uvedl, že udělal chybu, když udržoval kontakt se spoluobžalovaným Samanem El-Talabanim a mluvil s ním o dění na úřadu. El-Talabanimu to podle něj umožnilo vytvářet dojem, že na toto dění má vliv.

Pět let ve vězení a 300 tisíc korun. Brněnský soud potrestal za daňové úniky Ovčarčina z kauzy Stoka

Číst článek

Švachula řekl, že El-Talabani pak začal u firem vystupovat jeho jménem a on jim pak prý musel vysvětlovat, že s tím nemá nic společného. Podle něj se sám stal obětí nátlaku od El-Talabaniho.

Švachulovi žalobci navrhli 14 let vězení, El-Talabanimu souhrnný trest 4,5 roku vězení. El-Talabani už je pravomocně odsouzený v jiné kauze, stejně jako další spolupracující obžalovaný, podnikatel Pavel Ovčarčin. Jemu žalobce navrhl souhrnný trest 7,5 roku vězení.

Třináct let vězení navrhl bývalému místostarostovi brněnských Ivanovic za hnutí ANO Petru Liškutinovi, 12 let podnikatelům Ivanu Trunečkovi a Petru Kaláškovi. Ti vinu popřeli. Navrhované tresty pro další obžalované byly pod deset let či podmíněné. Některým obžalovaným státní zástupce navrhl i peněžité tresty, a to až do dvou milionů korun, některým i letitý zákaz výkonu funkce.

ahe, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme