Kauza Stoka: ve vedlejší větvi se podle státního zástupce přiznala k úplatkům polovina obviněných

Ve vedlejší větvi případu údajné korupce na radnice Brna střed, takzvané kauzy Stoka, se k úplatkům doznala asi polovina z obviněných 26 lidí a jedné firmy. Řekl to dozorující státní zástupce Radek Mezlík. Tato vedlejší větev kauzy se týká údajných úplatků na správě nemovitostí městské části, k soudu se zatím nedostala.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve vedlejší větvi kauzy Stoka se doznala polovina obviněných z úplatkářství (ilustrační foto) | Foto: Magdaléna Trusinová

Policie obvinila podezřelé ve věci v létě. Trestnímu stíhání čelí především zástupci stavebních firem a živnostníci, také pracovník úřadu, který je spolupracujícím obviněným. Právě jeho výpovědi nasměrovaly policii na úplatkáře.

‚Slibovaná očista nakonec nenastala‘. Brněnskou buňku ANO opouští i poslanci Vyzula a Staněk

Číst článek

Úplatky se podle žalobce pohybovaly od 100 000 korun do dvou milionů, celkem za 20 milionů korun. Ovlivněny měly být zakázky celkem za 130 milionů korun. Za úplatky měli dotyční dostat zakázku od radnice Brno-střed.

Mezlík už dříve uvedl, že u většiny z obviněných, především v těch méně závažných případech, přichází v úvahu alternativní řešení, mohlo by dojít k dohodě o vině a trestu. Doznala se podle něj asi polovina z obviněných.

„Od počátku příštího roku by mělo být rozhodováno, v kterých případech bude uzavřena dohoda o vině a trestu, či rozhodnuto o podmíněném zastavení trestního stíhání. Na délce tohoto řízení se podepsala epidemiologická situace,“ uvedl Mezlík.

Policie pátrá po jednom z aktérů korupční kauzy Stoka. Rodina o něm od pondělí neví

Číst článek

Dotyční jsou obviněni především ze zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a podplácení, v tomto případě jim hrozí až osm let vězení. Pokud se ale doznají a obě strany přistoupí na dohodu o vině a trestu, jejich případy by se tak ani nemusely dostat před soud.

Soud už ale od září začal projednávat samotnou takzvanou kauzu Stoka, údajnou korupci na radnici Brna-střed. V kauze je obžalováno 11 lidí a dvě firmy včetně někdejšího politika za hnutí ANO Jiřího Švachuly. Právě ten byl podle státního zastupitelství hlavou skupiny, která ovlivnila desítky zakázek.

Švachula vinu popřel. Výše úplatků podle státního zástupce dosáhla až 47 milionů korun, šlo o 27 zakázek v městské části Brno-střed. Soud dosud vyslechl všechny obžalované, v lednu by se mělo pokračovat v dokazování výslechy svědků. Termíny hlavního líčení jsou dosud naplánovány do poloviny března.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme