Kauza trenýrek nad Hradem půjde znovu před soud. Žalobkyně žádá přísnější trest

Státní zástupkyně Zuzana Beňová se odvolala v případu vyvěšení rudých trenýrek nad Pražským hradem. Trest vynesený Obvodním soudem pro Prahu 1 považuje za nepřiměřeně mírný. Nesouhlasí také s výší škody, kterou mají umělci ze skupiny Ztohoven zaplatit. Informovala o tom ve středu Česká televize. Tři umělci skupiny Ztohoven dostali šestiměsíční podmínku. Správě Pražského hradu pak mají zaplatit přes 60 tisíc za zničenou střechu a ukradenou prezidentskou standartu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Člen skupiny Ztohoven Filip Crhák (vlevo) podlehl následkům dopravní nehody. | Foto: Veronika Hlaváčová | Zdroj: Český rozhlas

Soud Filipu Crhákovi, Matěji Hájkovi a Davidu Honsovi v dubnu uložil šestiměsíční podmínky s ročním odkladem, umělci také mají zaplatit Správě Pražského hradu 44 tisíc korun za poškozenou střechu, 10 tisíc korun za přestřihnuté lanko na stožáru a 8400 korun za ukradenou standartu.

Ztohoven a trenýrky nad Hradem

Prezidentskou standartu vyměnili Ztohoven za rudé spodní prádlo na podzim 2015. Umělci tak protestovali proti politice prezidenta Miloše Zemana. Později skupina oznámila, že státní symbol rozstříhala a rozdala lidem.

Standartu původně vyšetřovatelé ocenili na 33 tisíc korun, nižší cenu kvůli opotřebení vlajky uvedl až znalec u hlavního líčení. Žalobkyně nesouhlasí s výrokem o vině, o trestu ani o výši škody.

Pro Crháka a Hájka navrhla Beňová v dubnu podmínky v délce šest až osm měsíců se zkušební dobou na rok a půl. Honsovi by podle ní měl soud uložit delší zkušební dobu kvůli jeho předchozím prohřeškům. Umělci by také podle Beňové měli nahradit škodu, kterou způsobili, a navíc zaplatit pokutu 10 tisíc korun.

Crhák, Hájek a Hons přiznali, že standartu za trenýrky vyměnili a že při tom přestřihli lanko na stožáru se standartou. Hájili se ale tím, že mají právo na svobodný projev. Uvedli také, že jsou připraveni zaplatit škodu, nesouhlasí ale s výší, kterou uvádějí vyšetřovatelé.

Za rudé trenky na Hradě padla podmínka. Ztohoven musí zaplatit přes 60 tisíc korun

Číst článek

Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Šárka Šantorová umělce původně obžaloby zprostila, případ jí ale vrátil nadřízený pražský městský soud. V odůvodnění odsuzujícího rozsudku uvedla, že byla vázána právě rozhodnutím odvolacího soudu, a že svůj právní názor vyslovila ve svém prvním rozhodnutí.

 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme