Kauza TSK: podnikatel psal podmínky pro veřejné zakázky. Úřednici za to dal vysavač, píše policie

Pro úředníky psal podmínky k veřejným zakázkám a určoval firmy, které ve výběrovém řízení poslouží jako takzvané křoví. Jak zjistil server iROZHLAS.cz, první podezřelé machinace na Technické správě komunikací detektivové datují už do roku 2013. Obviněný podnikatel za to měl vedoucímu odboru TSK předat peníze v hotovosti. A úřednici, která plnila úkoly obou mužů, zase notebook a ruční vysavač.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Technická správa komunikací v ulici Řásnovka.

Technická správa komunikací v ulici Řásnovka. | Foto: Technická správa komunikací

Dva dny před loňským Štědrým dnem přišel podle policie jednatel společnosti Camea Pavel Valenta do budovy Technické správy komunikací (TSK). Kolem jedenácté hodiny dopoledne měl namířeno do kanceláře Jaromíra Muchky. Vedoucí oddělení telematických systémů tehdy od podnikatele údajně dostal víno a powerbanku.

Nebyla to ale první schůzka. Podle policie se oba muži setkali i sedmého prosince u Valenty v jeho karlínském bytě. „Muchka přijal od Valenty jako odměnu neoprávněné plnění, finanční hotovost v dosud přesně nezjištěné výši," míní policie.

Budova Technické správy komunikací v ulici Na Bojišti. | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

A „neoprávněné plnění" měla od podnikatele dostat také Muchkova podřízená z TSK Marie Šedivá. „Převzala v blíže nezjištěné době v prosinci 2016 na blíže nezjištěném místě v Praze jako odměnu nejméně notebook Asus, vysavač Rowenta a ruční vysavač Hoover," zdokumentovali dále detektivové.

Odměny měli Muchka se Šedivou podle policie dostat za to, že Valentovi poskytovali informace v průběhu zadávacích řízení k veřejným zakázkám, čímž jeho firmu zvýhodnili. Ba co víc, Valenta měl - jak opět tvrdí policie - dokonce část podmínek pro výběrová řízení napsat.

Jak zjistil server iROZHLAS.cz, právě tato trojice osob i firma Camea jsou obviněnými v aktuální kauze Technické správy komunikací.

Podmínky na míru

Národní centrála proti organizovanému zločinu provedla razii v Technické správě komunikací na začátku března.

Kromě toho zasahovali kriminalisté i na několika dalších místech České republiky. Pozornost se ale upřela právě na hlavní město, protože detektivové z kanceláří TSK v ulici Na Bojišti odvedli náměstka Ladislava Pivce. Podle spekulací médií to byl mimo jiné on, kdo si od policie vyslechl obvinění.

„Zatím nedošlo k žádným změnám," řekl pro server iROZHLAS.cz dozorující státní zástupce Jiří Pražák s tím, že počet obviněných osob zůstal stejný.

Vrchní státní zastupitelství se tehdy omezilo na vyjádření, že policie obvinila tři fyzické a jednu právnickou osobu. Jak ale nyní zjistil server iROZHLAS.cz, Pivec mezi obviněnými není, byť se detektivové o jeho osobu také zajímají.

Za sjednání výhody při zadání veřejné zakázky policie obvinila vedoucího oddělení telematických systémů Jaromíra Muchku a jeho podřízenou Marii Šedivou. Podle oficiálního dokumentu, který má redakce k dispozici, měli „vědomě zvýhodnit" společnost Camea. V pořadí třetí obviněný a jednatel firmy Pavel Valenta měl oba úředníky podle policie uplácet (viz box Kdo je kdo na konci textu).

Plnit pokyny

„Ahoj, prosím doplnit bod 7.3.1. Děkuji," napsala podle detektivů úřednice Šedivá například v září 2015. V e-mailu žádala podnikatele Valentu, aby upravil část dokumentace k veřejné zakázce na měření úsekové rychlosti na Praze 9. Ten jí přílohou upravený dokument podle detektivů opravdu zaslal.

Pražská pobočka firmy Camea. | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Takto (Valenta) v rozporu se zákonem sám určil, které obchodní společnosti mají být jako dodavatelé osloveny zadavatelem s výzvami k podání nabídek a vytvořil požadované technické kvalifikační předpoklady obviněné společnosti Camea jako dodavateli takzvaně na míru," napsali policisté do dokumentu, který server iROZHLAS.cz získal z veřejně přístupného registru.

Právě citacemi z elektronické komunikace chce policie doložit, jak u některých zakázek na Technické správě komunikací vznikaly zadávací podmínky. Jinými slovy: že vznikaly přímo v podnikatelském prostředí.

Policie takto zmapovala minimálně tři podezřelá výběrová řízení. První se datuje už do poloviny roku 2013, kdy technická správa vypsala podlimitní veřejnou zakázku s názvem „Měření úsekové rychlosti na ulici U Vršovického hřbitova, Praha 10".

„Plnila konkrétní pokyny obviněného Jaromíra Muchky a následně komunikovala s obviněným Pavlem Valentou za účelem zpracování zadávací dokumentace podle jeho požadavků, s dohodou mezi Valentou a Muchkou byla srozuměna.“

policie k úloze Marie Šedivé

„Jeho úloha (Pavla Valenty; pozn. red.) spočívala zejména v udělování pokynů Jaromíru Muchkovi a Marii Šedivé a v tvorbě části zadávací dokumentace zadavatele včetně kvalifikačních požadavků," míní policie. Na vítězné firmě se měl podnikatel Valenta u této zakázky domluvit přímo s vedoucím Muchkou. A ten pak dále úkoloval svou podřízenou Šedivou.

„A předával jí při tvorbě zadávací dokumentace informace od obviněného Pavla Valenty," píšou dále detektivové. Zakázku na měření rychlosti ve Vršovicích měla podle dohody získat ústecká firma NTD group (Firma se ale k věci odmítla vyjádřit - viz reakce vpravo). Valentova společnost Camea pak měla sehrát roli subdodavatele.

Společnost NTD group na dotaz serveru iROZHLAS.cz uvedla, že o této policejní konstrukci nic neví. "A proto ji ani nemůžeme nijak komentovat. Co se týče dokladů, které si policie vyžádala, pak osoby, které se v přípravném řízení účastní vyšetřování, jsou policií poučeny o tom, že nemají zveřejňovat a sdělovat žádné informace, které by mohly jakýmkoliv způsobem ovlivnit či ztížit vyšetřování," napsal předseda představenstva NTD group Jiří Longin. Bez odpovědi ponechal dotaz, zdali společnost Camea byla subdodavatelem NTD group u zmíněné veřejné zakázky.

„Společnost Camea se nepodílela a nepodílí na žádném protiprávním jednání. S policií aktivně spolupracujeme, všechny dokumenty, které si policie vyžádala, jsme ochotně poskytli. Více nemůžeme vzhledem k probíhajícímu vyšetřování sdělit," uvedla za firmu Pavla Opletalová.

A ještě konkrétněji: Valenta podle detektivů nejenže psal či upravoval některé dokumenty pro výběrové řízení, údajně také určoval, které firmy má TSK do tohoto řízení oslovit. A podílet se měl údajně i na „tvorbě odpovědí na žádosti a dodatečné dotazy dodavatelů ke znění zadávací dokumentace veřejné zakázky".

Například v červnu 2013 měl Valenta ze své soukromé e-mailové adresy - konkrétně v 7.47 hodin ráno - zaslat Muchkovi dokument k zadávací dokumentaci.

Policie v kauze TSK obstavila majetek. Podnikatel má plombu na pražském bytě

Číst článek

„Určil si předmět zakázky, funkční požadavky a v závěru textu na páté straně dokumentu uvedl názvy pěti dodavatelů (...), kterým má TSK odeslat výzvy k podání nabídek v rámci zadávacího řízení, s vědomím, že případné nabídky výše uvedených společností nijak neohrozí získání veřejné zakázky ze strany společnosti NTD group, jejímž subdodavatelem měla dle dohody (...) být společnost Camea," popisují detektivové.

Obviněný podnikatel Valenta na dotaz zaslaný e-mailem nereagoval a případ nechtěl oficiálně komentovat ani advokát Miroslav Kučerka. Podobně také vedoucí Muchka nereagoval na dotaz, zdali od Valenty přijímal instrukce a podle nich ovlivňoval veřejné zakázky. 

„S ohledem na probíhající řízení není možné se k věci jakkoli vyjadřovat," vzkázala zase Petra Feniková, obhájkyně Šedivé.

Podezřelé veřejné zakázky a obvinění svých zaměstnanců nekomentuje ani Technická správa komunikací. „Aby nedošlo k maření činnosti orgánů činných v trestním řízení," vysvětlila mluvčí Barbora Lišková.

Kdo je kdo v kauze TSK

Pavel Valenta - podnikatel, společník v obviněné firmě Camea. Policie ho viní ze zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a z podplacení.
Jaromír Muchka - vedoucí oddělení telematických systémů úseku dopravního inženýrství TSK, obviněný ze zjednání výhody při zadání veřejné zakázky.
Marie Šedivá - pracovnice oddělení provozu telematických systémů, podřízená Muchky. Policie ji viní ze zjednání výhody při zadání veřejné zakázky.

Hana Mazancová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme