Obchod se zvířaty: policie našla zabitého tygra i desítky zmražených zvířat. Tři muže poslala do vazby

V kauze nelegálního nakládání se zvířaty nalezli celníci a policisté tělo čerstvě usmrceného tygra a také kůže velkých kočkovitých šelem. V objektu využívaném jedním z trojice obviněných mužů navíc objevili 20 zmražených těl jiných chráněných živočichů, například bobra, ledňáčka nebo poštolky. Je proto pravděpodobné, že vyšetřovatel vůči tomuto muži rozšíří trestní stíhání. V tiskové zprávě to ve středu uvedli zástupci celní správy a policie.

Praha (Aktualizováno: 17:04 18. 7. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud v České Lípě poslal do vazby tři muže, kteří podle policie zabíjeli tygry a další zvířata a obchodovali s nimi. Jedním z nich je Ludvík Berousek.

K čemu se používají tygří orgány a odvary z kostí? Mají léčit pohlavní nemoci, vzteklinu i artritidu

Číst článek

Po pondělní razii policie obvinila z neoprávněného nakládání s chráněnými zvířaty muže ve věku 35, 56 a 67 let, kteří mají trvalé bydliště v Praze, na Českolipsku a na Žatecku.

Podle policistů nakládali s mrtvými těly tygrů v rozporu s právními předpisy a přinejmenším tuto neděli jednoho z tygrů zastřelili. Cílem činnosti organizované skupiny byl finanční zisk, a to prostřednictvím výroby produktů tradiční čínské medicíny.

Tygr za 100 000

Kvůli podezření z neoprávněného nakládání se zvířaty zasahovali v pondělí celníci a policisté v Praze, středních a severních Čechách. Podle serveru Lidovky.cz se kauza týká Zooparku Bašť severně od Prahy a následného zpracovávání tygřích produktů ve vietnamské komunitě, policie zasahovala v pondělí v areálu vietnamské tržnice Sapa v pražské Libuši. Zoopark Bašť provozuje Ludvík Berousek, který má i zoopark v Doksech na Českolipsku.

Miroslav Bobek: V Česku je celá řada zařízení, která se tváří jako zoologické zahrady

Číst článek

Robert Šlachta z Generálního ředitelství cel uvedl, že cena tygra se pohybovala okolo 100 000 až 150 000 korun za zvíře. Kůži prý preparátor prodával od 50 000 do 100 000, drápy za 2500 a jeden gram masoxu za 1500 korun.

O tom, že jedním z obviněných je Ludvík Berousek, který se chovu šelem dlouhodobě věnuje, informovaly už dříve Lidové noviny. Kromě něj byl obviněn i vietnamský obchodník, jenž zajišťoval prodej, a preparátor ze severních Čech, který měl na starosti zpracování mrtvého zvířete.

Případ dozoruje Okresní státní zastupitelství Česká Lípa. Na vyšetřování případu se vedle celníků a policie podílí také Česká inspekce životního prostředí, protože kauza se týká porušení mezinárodní úmluvy CITES.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme