Nečasová a spol. u Ústavního soudu neuspěli. Zneužití vojenské rozvědky bude řešit nová soudkyně

Případ údajného zneužití Vojenského zpravodajství bude u Obvodního soudu pro Prahu 1 řešit soudkyně Pavla Hájková. Změnu potvrdili ústavní soudci, kteří zamítli stížnost tří obžalovaných proti odebrání kauzy soudkyni Heleně Králové. Hájková chce zahájit nové projednávání případu příští týden v pondělí.

Brno/Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Nečas a Jana Nečasová u soudu | Foto: Filip Jandourek

Soudkyně Helena Králová opakovaně rozhodla v kauze údajného zneužití Vojenského zpravodajství o zproštění obžaloby. Podle odvolacího Městského soudu v Praze nelogicky hodnotila důkazy a nekriticky akceptovala obhajobu.

Ústavní soud konstatoval, že Králová skutečně nerespektovala připomínky odvolací instance. Obvodní soud některé důkazy ve svém odůvodnění úplně opomněl, vyznění jiných důkazů deformoval, řekla ve čtvrtek soudkyně zpravodajka Kateřina Šimáčková.

Změnu soudkyně potvrdili ústavní soudci, vpravo soudkyně Kateřina Šimáčková.

Neúspěšné ústavní stížnosti podali bývalí zpravodajci Ondrej Páleník s Milanem Kovandou a bývalá šéfka premiérova kabinetu Jana Nečasová (dříve Nagyová), která dala podle obžaloby v roce 2012 sledovat z osobních důvodů tehdejší manželku někdejšího premiéra a šéfa ODS Petra Nečase. Sama se za něj později provdala. 

Stížnosti poukazovaly na údajné porušení práva na zákonného soudce. Řádně určený, místně příslušný soudce je v právním státě jednou z garancí nezávislého a nestranného rozhodování. Změna je možná jen ve výjimečných případech se závažnými důvody. Pisatelé stížností se čtvrtečního vyhlášení nálezu osobně nezúčastnili.

Králová nejprve uložila Nečasové trestním příkazem podmíněný trest. Po zrušení tohoto rozhodnutí všechny obžalované osvobodila s tím, že se trestný čin nestal. Žalobci se úspěšně odvolali, soudkyně proto rozhodovala znovu a loni v červnu čtveřici opět zprostila viny.

Králová soudí i další kauzu Nečasové - údajné podplácení poslanců funkcemi a krácení daní z luxusních darů. Obvinění kvůli „trafikám" pro exposlance čelí také někdejší premiér Nečas a bývalý náměstek ministra zemědělství Roman Boček. I v této kauze vystaly úvahy o možné podjatosti, městský soud však zatím případ Králové ponechal.

Jednání u pražského obvodního soudu v kauze údajného zneužití Vojenského zpravodajství začne příští týden. „Hlavní líčení je naplánováno na 24. dubna, zatím je plánováno na čtyři dny, takže pondělí až čtvrtek," upřesnila soudkyně Hájková.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme