Kauza Universal banky se dostala před soud

Krajský soud v Litoměřicích dnes začal rozplétat jednu z nejrozsáhlejších ekonomických kauz na severu Čech. Na lavici obžalovaných sedí celkem čtrnáct manažerů zkrachovalé Universal banky. Zpovídat se mají z podvodů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

v soudní síni | Foto: Nejvyšší soud

Činu se měli dopustit tím, že vytvořili řetězec úvěrů, o kterých předem věděli, že je nelze splatit. V obžalobě, kterou státní zástupkyně Eva Sixtová četla čtyři hodiny, se hovořilo o zfalšovaných, nepravdivých či neúplných dokladech, které přidělování úvěrů v letech 1993 až 1995 doprovázelo.

Obžalovaní tak údajně způsobili škodu v Universal bance a šesti dalších bankách za více než 660 milionů korun. Jako prvního vyslechl soud podnikatele Viléma Pazderu, který však využil práva nevypovídat s tím, že nashromážděné materiály určitě prokáží jeho nevinu.

Hlavní líčení má v první fázi trvat do 23. prosince. Kdy případ skončí soudce Ivan Elišer však neupřesnil. "Je to otázka několika dalších měsíců a termín ukončení je velmi nejistý, snad závěr příštího roku," myslí si Elišer.

Miroslav Zimmer, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme