Kauza Universal banky se dostala před soud

Krajský soud v Litoměřicích dnes začal rozplétat jednu z nejrozsáhlejších ekonomických kauz na severu Čech. Na lavici obžalovaných sedí celkem čtrnáct manažerů zkrachovalé Universal banky. Zpovídat se mají z podvodů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

v soudní síni | Foto: Nejvyšší soud

Činu se měli dopustit tím, že vytvořili řetězec úvěrů, o kterých předem věděli, že je nelze splatit. V obžalobě, kterou státní zástupkyně Eva Sixtová četla čtyři hodiny, se hovořilo o zfalšovaných, nepravdivých či neúplných dokladech, které přidělování úvěrů v letech 1993 až 1995 doprovázelo.

Obžalovaní tak údajně způsobili škodu v Universal bance a šesti dalších bankách za více než 660 milionů korun. Jako prvního vyslechl soud podnikatele Viléma Pazderu, který však využil práva nevypovídat s tím, že nashromážděné materiály určitě prokáží jeho nevinu.

Hlavní líčení má v první fázi trvat do 23. prosince. Kdy případ skončí soudce Ivan Elišer však neupřesnil. "Je to otázka několika dalších měsíců a termín ukončení je velmi nejistý, snad závěr příštího roku," myslí si Elišer.

Miroslav Zimmer, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme