Kauza vleků na Ovčárně nekončí

Na Ovčárně v Jeseníkách sílí protesty proti rozhodnutí ministra životního prostředí zrušit jeden lyžařský vlek a dvě sjezdovky zkrátit. Podnikatel Josef Figura, kterému vleky patří, se chce bránit právní cestou. Ministerstvo však nehodlá své rozhodnutí měnit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lyžařský vlek | Foto: Jan Rosenauer

"Ministr Kužvart mate veřejnost a lže." Takto ostře se Josef Figura ohrazuje proti všem důvodům, které vedly ministerstvo životního prostředí k omezení lyžování v národní přírodní rezervaci Praděd. Starostové, podnikatelé a členové petičního výboru zveřejnili nesouhlasné prohlášení. V něm se uvádí, že provoz sněžných strojů byl zcela v souladu s podmínkami ochrany přírody, že ministr Kužvart vycházel z jediného znaleckého posudku, který nic o trvalé devastaci přírody neuvádí. Místní podnikatelé hovoří o likvidaci a tichém vytlačování středisek z celého Pradědu. Kauza lyžařských vleků v Jeseníkách tak ještě zdaleka nekončí. Naopak se objevují další sporné souvislosti.

I když ministr Miloš Kužvart registruje sílící protesty podnikatele Figury a starostů okolních obcí, správní řízení je v každém případě skončeno. Českému rozhlasu to řekla mluvčí resortu, Rita Gabrielová. "To je za ministerstvo životního prostředí konečný verdikt, protože o několika těch sjezdovkách dokonce rozhodoval pan ministr ve druhé instanci, což znamená, že proti jeho rozhodnutí už není odvolání a ten stav je konečný," uvedla mluvčí. Ministerstvo trvá na tom, že provoz sjezdovky známé pod označením ?C" způsobil značné škody v národní rezervaci.

Ovčárna byla jediným střediskem, kde se o víkendu nerozjely lyžařské vleky. Sněhu je přitom v okolí Pradědu dostatek, se spuštěním vleků souhlasili i ochranáři. Podle Jana Halfara ze Správy chráněné krajinné oblasti Jeseníky ale do hry vstupuje ještě jeden faktor - provozovatelům vleků chybí na lyžařské vleky stavební povolení. "Vleky jsou totiž stavbou dočasnou a měly ukončenou platnost stavebního povolení k 31. kvetnu letošního roku. Provozovatelé si požádali o prodloužení platnosti stavebního povolení na dobu pěti let a stavební řízení ještě není u konce," vysvětluje Halfara. Nicméně některé vleky, pokud všechno dobře půjde a stavební řízení se podaří ukončit, by se už o víkendu mohly rozjet.

Markéta Kaclová, Martin Knitl, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme