Krajský soud uložil první tresty v kauze podnikatele Zadeha. Ten pro sebe dohodl trest 9 let vězení

Krajský soud v Brně začal ve čtvrtek ukládat první tresty v daňové kauze podnikatele íránského původu Shahrama Zadeha. Jde o obžalované, kteří se přiznali a se státním zástupcem uzavřeli dohodu o vině a trestu. Rozsudků ve věci tak zaznělo několik. Obžaloba skupinu viní z daňových úniků dvě a půl miliardy korun při dovozu pohonných hmot.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podnikatel Shahram Abdullah Zadeh u soudu

Zadeh se na základě vyjednané dohody doznal ke všem bodům obžaloby letos v květnu (ilustrační foto) | Foto: Anna Vavríková / MAFRA | Zdroj: Fotobanka Profimedia

V případu je z miliardových daňových úniků obžalováno celkem 14 lidí, soud ale část obžalovaných včetně Zadeha vyčlenil do samostatných trestních řízení.

Podnikatel Zadeh si v daňové kauze s žalobcem vyjednal po přiznání souhrnný trest devět let vězení a peněžitý trest 17 milionů korun. Dohodou o vině a trestu se bude Krajský soud v Brně zabývat 11. října.

Zadeh už za mřížemi strávil asi 6,5 roku, část ve vazbě, následně si začal odpykávat osmiletý trest v související věci.

Resort spravedlnosti se omluví podnikateli Zadehovi kvůli odposlechům ve spisu, rozhodl Ústavní soud

Číst článek

Ve čtvrtek si jako první ze skupiny vyslechl rozsudek Ladislav Mazura, se státním zástupcem se dohodl na souhrnném trestu 8,5 roku vězení, soud ji rozsudkem stvrdil.

„Byla schválena dohoda tak, jak si ji obžalovaný vyjednal,“ uvedl předseda senátu Aleš Novotný.

Mazura si ve vězení už odpykává dřívější trest, které mu v předchozích letech uložily pražské soudy, a to především za úvěrové podvody.

Brněnský soud jej potrestal za krácení daně a účast na organizované skupině. Muž podle rozsudku především ovládal finanční toky ve vybraných firmách, kterým vznikla povinnost odvodu DPH.

Souhrnný trest sedmi let vězení za obdobné skutky si vyslechl i Michal Šimák, také on si odpykává nepodmíněný trest za nesouvisející trestní věc, především za poškození věřitele. Také v jeho případě soud rozsudkem potvrdil vyjednanou dohodu.

Trest tři roky vězení si v obdobném duchu na základě dohody vyslechl i obžalovaný Radek Deutsch. Rozsudky jsou pravomocné.

Obrat k dohodě

Vleklý proces začal na jaře 2016. Mezi hlavní organizátory podle obžaloby patří podnikatel Zadeh, který vinu od začátku popíral. Loni v prosinci ale překvapivě projevil zájem o dohodu, po něm pak i někteří další obžalovaní. Soud poté jejich případy vyčlenil do samostatných trestních řízení.

Podnikatel Zadeh se v miliardové kauze plně doznal. Se státním zástupcem uzavřel dohodu o vině a trestu

Číst článek

Dohodami se začal zabývat ve čtvrtek, pokračuje se v pátek. Zadeh přijde na řadu v pondělí 11. října.

Zadeh se na základě vyjednané dohody doznal ke všem bodům obžaloby letos v květnu.

„Domlouvali jsme se na relativně vysokém nepodmíněném trestu a relativně vysokém peněžitém trestu,“ uvedl už dříve žalobce Aleš Sosík.

Doplnil, že dohodnutý souhrnný nepodmíněný trest by i vzhledem k peněžitému trestu neměl přesáhnout deset let vězení.

Stovka svědků

Zadeh si ve vězení odpykává osmiletý trest za ovlivňování svědků, samostatně v daňovém případu mu hrozilo až 13 let vězení.

Součástí dohody je peněžitý trest 17 milionů korun a propadnutí majetku zhruba za tři miliony korun. Soud dohodu může, nebo nemusí schválit.

Tresty pro Zadeha a další za ovlivňování svědků platí. Nejvyšší soud odmítl i stížnost ministryně Benešové

Číst článek

Zákonné ustanovení o dohodě o vině a trestu vstoupilo v platnost loni na začátku října.

Obžalovaný se může s žalobcem dohodnout na přiznání viny a následném trestu, dohodu schvaluje soud. Ustanovení má usnadnit a zrychlit trestní řízení.

Hlavní líčení ve věci začalo v březnu 2016, kdy si výslech některých z obžalovaných vyžádal několik jednacích dní. Například jen Zadeh asi tři jednací dny za sebou četl svoji námitku na podjatost soudce.

Celkem vypovídala asi stovka svědků. Jen do prosince 2019 soud nařídil asi 300 termínů hlavního líčení, z toho asi 100 jich ale bylo z různých důvodů odvoláno.

Zadehovými stížnostmi na porušení zákona se také opakovaně zabýval Ústavní soud.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme