Zamítnuto. Ústavní soud nevyhověl stížnosti podnikatele Zadeha proti pokračující vazbě

Ústavní soud zamítl stížnost podnikatele íránského původu Shahrama Abdullaha Zadeha proti pokračující vazbě. Zadeh poukazoval na údajné porušení řady svých základních práv, výrok soudu si vyslechl osobně. Do jednací místnosti jej doprovodila maskovaná eskorta Vězeňské služby s automatickými zbraněmi. Nález Zadeh komentoval jediným slovem: „Směšné.“

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud na jednání 4. května 2018 v Brně zamítl stížnost podnikatele íránského původu Shahrama Abdullaha Zadeha (na snímku) proti pokračující vazbě.

Ústavní soud na jednání 4. května 2018 v Brně zamítl stížnost podnikatele íránského původu Shahrama Abdullaha Zadeha (na snímku) proti pokračující vazbě. | Foto: Václav Šálek | Zdroj: ČTK

Podle obhájce Romana Jelínka se Ústavní soud nevypořádal se všemi argumenty stížnosti. Počítá s tím, že se Zadeh obrátí na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku.

Ústavních stížností už Zadeh podal mnoho, zatím bez úspěchu. Soud je dosud odmítal neveřejně, na pátek svolal veřejné vyhlášení nálezu, což znamená, že stížnost věcně řešil.

Podle soudkyně zpravodajky Kateřiny Šimáčkové se většina argumentů v obsáhlém podnětu týkala procesních otázek. Šlo podle ní o deset okruhů. Nejpodstatnější argument podle Šimáčkové spočíval v tvrzení, že v jednom z usnesení nebyl dodržen požadavek na výslovný výrok o ponechání obviněného ve vazbě. Podle ústavních soudců za daných okolností nešlo o porušení základních práv. Soudy se totiž dostatečně zabývaly tím, zda důvody vazby dál trvají.

Kauza Zadeh

Peršanovi s českým občanstvím a jeho čtrnácti společníkům hrozí až 13 let vězení. Podle obžaloby Zadeh v letech 2012 a 2013 přivezl s komplici do Česka stovky milionů litrů pohonných hmot ze Slovinska a Německa. Stát údajně ošidili na daních pomocí falešných daňových přiznání, celková škoda podle policie činí 2,5 miliardy korun.

Více o kauze Zadeh »

Zadeh neuspěl ani s tvrzením o překročení maximální délky vazby, což jsou u závažných trestných činů tři roky. Nelze sčítat vazbu ve dvou kauzách, zdůraznil Ústavní soud.

Aktuální Zadehova vazba souvisí s kauzou údajného ovlivňování svědků a trvá od prosince 2016. V dubnu následujícího roku jej chtěl Městský soud v Brně pustit na svobodu, avšak krajský soud rozhodnutí zrušil. Zadeh i poté opakovaně usiloval o propuštění. Nyní projednávaná ústavní stížnost směřovala proti usnesení Městského soudu v Brně z loňského září, které následně potvrdil i krajský soud.

Oba soudy vycházely z přesvědčení, že po propuštění na svobodu by se Zadeh mohl skrývat, prchnout z Česka nebo opakovat trestnou činnost. Zdůraznily, že je sice českým občanem, ale má stabilní vazby v zahraničí a jazyková výbava mu tam umožní snadnou adaptaci.

Podnikatel Zadeh strávil ve vazbě téměř dva roky nejprve kvůli daňové kauze. Podle obžaloby projednávané Krajským soudem v Brně skupina pachatelů šidila stát při dovozu pohonných hmot, celkovou škodu vyčíslili vyšetřovatelé na 2,5 miliardy korun. Z vazby se Zadeh dostal na kauci 150 milionů korun. Brzy ale putoval do Vazební věznice Brno znovu, a to kvůli údajnému ovlivňování svědků, které řeší Městský soud v Brně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme