Kauzou Bárty a Škárky se bude znovu zabývat soud, šéf žalobců podal dovolání

Kauza poslanců Víta Bárty a Jaroslava Škárky nekončí. Nejvyšší státní zastupitelství podalo dovolání k Nejvyššímu soudu. Šéf žalobců Pavel Zeman si myslí, že soudy nepostupovaly správně, když oba zprostily obžaloby z podplácení a přijetí úplatku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vít Bárta (vlevo) a Jaroslav Škárka před soudem | Zdroj: ČTK

„Mám za to, že soudy nižšího stupně nesprávně právně posoudily tuto věc, když došlo ke zproštění, a mám za to, že tato věc měla být uznána na vinu,“ vysvětlil Zeman.

Podle něj měly soudy Bártu shledat vinným z podplácení a Škárku z poškozování cizích práv.

Předseda Věcí veřejných v České televizi řekl, že o dovolání zatím nic neví. „Považuji za naprosto správné, aby došlo k vyčerpání všech otázek, které v tomto směru jsou, a až se s tím celým seznámím, tak se k nim samozřejmě obšírněji vyjádřím," slíbil Bárta.

Dovolání je mimořádný opravný prostředek, kterým je možné napadnout pravomocné rozhodnutí odvolacího soudu. Dovolací soud nesbírá důkazy, ale rozhoduje jen na základě daného spisu - zkoumá tedy pouze právní stránku. Nižším soudům pak může přikázat věc znovu projednat s tím, že se musí právním názorem dovolacího soudu řídit.

Podobně reagoval i Škárka. Pak už Českému rozhlasu nezvedali telefon a neodpovídali na SMS zprávy. Nicméně pro ČTK oba uvedli, že si dovolání prostudují a kontaktují právniky.

Pražský městský soud letos koncem března nevyhověl odvolání státního zastupitelství a potvrdil tak zprošťující rozsudek.

Obžaloba tvrdila, že Bárta dal tehdejším stranickým kolegům, poslancům Škárkovi a Kristýně Kočí, 170 tisíc a 500 tisíc korun za to, aby k němu byli loajální a prosazovali jeho zájmy ve straně.

Kočí k tomu tehdy na svoji obhajobu mimo jiné řekla, že peněz měla dost a úplatky nepotřebovala. „Moje finanční situace byla velmi, velmi dobrá. I po snížení platu byl plat předsedkyně poslaneckého klubu, tudíž i předsedů výboru, téměř 85 tisíc korun čistého. Dalších 17 tisíc dostáváme jako nepražští poslanci na bydlení a dalších 7 tisíc na telefony,“ popsala.

Škárka prý peníze přijal a část utratil. Bárta, který kvůli kauze rezignoval na funkci ministra dopravy, se hájil tím, že Škárkovi a Kočí peníze jen půjčil.

Alžběta Havlová, Tereza Bartůňková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme