Kauzu firmy Diag Human prověřuje protikorupční policie

Do kauzy firmy Diag Human se vložila protikorupční policie, která prověřuje, zda není zmanipulováno rozhodčí řízení v arbitráži státu a této společnosti. Informaci přinesl server Aktuálně.cz.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krev | Foto: European Commission Audiovisual service

Detektivové už kvůli tomu oslovili několik institucí a vyžádali si dokumenty či stanoviska. Protikorupční policie zatím odmítá vysvětlit, proč se případem, který se táhne už patnáct let, začala zabývat právě teď.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sabina Slonková ze serveru Aktuálně.cz v Ozvěnách dne.

Diag Human vede arbitráž s Českou republikou kvůli zmařenému obchodu s krevní plazmou a domáhá se mnohamiliardového odškodného. Kauza má v posledních měsících překotný vývoj.

V letité kauze například přibyl další spor o to, kolik rozhodčích spisů k případů může existovat, kde mají být uloženy a který je vlastně pravý.

Překotný vývoj kauzy

Rozhodčí spis je archivem obsahujícím všechny listinné důkazy, které byly ve sporu dosud předloženy. Od 31.3. 2010 je uložen u Nejvyššího soudu. Při Hospodářské komoře ale od té doby vzniká další spis.

Do něj zbylí dva rozhodci Milan Kindl a Petr Kužel vkládají nové listiny, které ve sporu přibývají. Diag Human považuje za skandální.

Například na konci března odstoupil jeden z rozhodců arbitráže, Švýcar Damian Della Ca. Ministerstvo zdravotnictví v reakci uvedlo, že odstoupení švýcarského rozhodce je jen snahou oddálit verdikt v kauze Diag Human.

Po odstoupení Švýcara Damiana Della Ca zůstávají v kauze ještě dva rozhodci - bývalý proděkan plzeňské právnické fakulty Milan Kindl a prezident Hospodářské komory Petr Kužel.

Tereza Janouškovcová Bartůňková, Alice Kottová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme