Kauzu kolem Rathovy 'sedmičky' začne odvolací soud projednávat na konci října

Odvolací řízení v korupční kauze kolem bývalého hejtmana Davida Ratha začne u pražského vrchního soudu 31. října. Jednání je naplánováno na několik dní. Uvedl to mluvčí soudu Jan Fořt. Jednání se uskuteční ve velké porotní síni, která je největší soudní síní v zemi. Rath byl před rokem nepravomocně odsouzen za korupci k 8,5 roku vězení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý poslanec a exhejtman Středočeského kraje David Rath | Foto: Filip Jandourek

Loni 23. července poslal středočeský krajský soud Ratha za mříže za přijímání úplatků, státu má navíc propadnout 20 milionů korun z lékařova majetku. Rozsudku založenému na odposleších a také na doznání podnikatelky Ivany Salačové předcházelo hlavní líčení trvající dva roky a Rathova třídenní závěrečná řeč.

Někdejší poslanec za ČSSD vnímá proces jako politický, soud prý rozhodl v rozporu s důkazy.

Rathovi hrozí i to, že jeho trest bude přísnější. Proti verdiktu se totiž odvolal také státní zástupce Petr Jirát, který žádal nejméně devítileté odnětí svobody a zabavení veškerého majetku.

U pražského vrchního soudu bude mít kauzu na starosti senát Pavla Zelenky, který ji spojil dohromady s kauzou manželů Kateřiny a Petra Kottových. Kottovi byli v nepravomocném rozsudku označeni za organizátory korupce a manipulování zakázek ve Středočeském kraji, soud je potrestal 7,5 roky vězení.

Krabice se sedmi miliony

Tehdejší hejtman Rath podle obžaloby v souvislosti s trestnou činností převzal 16 milionů korun, přičemž si nechal přislíbit ještě o šest milionů více. Celou sumu nestihl převzít proto, že jej při odchodu z domu Kottových zadržela v květnu 2012 policie.

Nesl si krabici od vína, ve které měl sedm milionů, údajně úplatek za zakázku na rekonstrukci zámku Buštěhrad.

Kromě trojice lékařů v kauze figurují také představitelé stavebních firem, firem dodávajících zdravotnické technologie či společností, které pomáhaly středočeské zakázky manipulovat.

Většina z nich nepravomocně dostala tresty v rozmezí od pěti do pěti a půl roku vězení. Soud vynesl i tři podmínky. Jednu z nich dostala i podnikatelka Salačová, která získala status spolupracující obviněné a pomohla trestnou činnost rozkrýt.

Kauza David Rath | Foto: Český rozhlas

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme