Kauzu Mariana Kuše projedná moravskoslezská organizace ČSSD

Sociální demokracie se začíná detailněji zabývat případem člena širšího vedení strany Mariana Kuśe. Politik a podnikatel z Českého Těšína straně předložil negativní lustrační osvědčení, které bylo falešné, protože Kuś ve skutečnosti spolupracoval s tajnou komunistickou policií. Celou kauzu by měl v pondělí projednat krajský výkonný výbor ČSSD.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zfalšované osvědčení Mariana Kuśe | Foto: Česká televize

Bývalý člen komunistické rozvědky se podle informací Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu před rokem 1989 pod krycím jménem Kuzmo infiltroval do církevního prostředí v Česku a Polsku. Rozvědka dokonce počítala s jeho vysazením ve Vatikánu v rámci tajné operace Vládce.

"Tajný spolupracovník Kuzmo je rozpracováván jako perspektivní typ k dlouhodobému vysazení do zahraničí po problematice Vládce. Jeho řízení směřuje k postupnému prohlubování kontaktů na katolický klér v Polsku," píše se v Kušově svazku uloženém v archivu Ministerstva vnitra. Během dvou let spolupráce s tajnou službou se rozrostl na více než 500 stran.

Sociální demokracie chce Kušův případ projednat v pondělí. Podle premiéra Jiřího Paroubka ho bude řešit krajský výkonný výbor Moravskoslezského kraje. "Nemyslím si, že bude vyloučen, protože to oprávnění výbor nemá. Pokud je pravda to, co je ve sdělovacích prostředcích, tak pak Kuš by měl odejít ze všech stranických funkcí."

Samotnou ČSSD ale celá kauza nediskredituje, říká premiér, který další členy strany ve vrcholných funkcích nehodlá kvůli jednomu případu znovu prověřovat: "To je zbytečné. Jestliže někdo předložil lustrační osvědčení, které je paděláno, tak to jde na jeho vrub, je to v podstatě podvod," uvedl předseda vlády.

Naďa Bělovská, Jan Hrbáček, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme