Kauzu Šišky a Hojera z ministerstva práce vrátil soud k novému jednání

Kauzu bývalých úředníků ministerstva práce Vladimíra Šišky a Milana Hojera, kteří letos dostali šest a pět let vězení za vydírání, vrátil odvolací soud k novému jednání. Muži podle žalobce žádali od firmy stažení stížnosti na ministerstvo, jinak by prý nedostala zakázku. Vrchní soud v Praze případ poslal zpět městskému soudu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vrchní soud a Vrchní státní zastupitelství v Praze | Foto: Marián Vojtek

Kvůli Šiškovu stíhání rezignoval v říjnu 2012 jeho nadřízený, ministr Jaromír Drábek (TOP 09).

Podle mluvčího vrchního soudu Jana Fořta se rozhodovalo již ve středu v neveřejném jednání. Ze zjištění ČTK vyplývá, že předchozí verdikt byl zrušený a spis se vrací k novému jednání. Odůvodnění získají advokáti v následujících dnech.

Neveřejné jednání se koná bez státního zástupce, právníků a obžalovaných a děje se tak zpravidla ve chvíli, kdy lze dopředu usoudit, jaké padne rozhodnutí.

Bývalý náměstek Šiška a exšéf IT oddělení úřadu Hojer podle městského soudu žádali od jednatele firmy OKsystem stažení stížnosti na ministerstvo u antimonopolního úřadu. V opačném případě by prý firma nedostala stomilionovou zakázku.

Šiška a Hojer se hájí tím, že plnili nařízení vlády

Oba muže potrestal vězením v letos v květnu Městský soud v Praze, proti čemuž se odvolali. Vinu odmítají a hájí se tím, že plnili nařízení vlády, podle nějž dostali za úkol uspořit polovinu nákladů ministerstva.

OKsystem prý měl v oblasti IT zakázek monopolní postavení a diktoval si stále další podmínky. Firma zajišťovala pro úřad čtyři rozsáhlé informační systémy. Ministerstvo se ale v roce 2011 bez vypsání výběrového řízení dohodlo s jiným dodavatelem, společností Fujitsu Technology Solutions.

OKsystem v tom spatřoval rozpor se zákonem o veřejných zakázkách, a proto se obrátil na antimonopolní úřad. Podle soudu Šiška s Hojerem po vzájemné dohodě opakovaně požadovali po jednateli firmy Martinu Procházkovi, aby stížnost stáhl.

Od července do září 2012 mu prý na schůzkách ve svých kancelářích i v nedaleké kavárně hrozili, že v opačném případě firmě nebude přidělena zakázka na přepis informačního systému státní sociální podpory do jednotné datové základny v hodnotě nejméně 100 milionů korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme