Kauzy 2020 se značkou iROZHLAS: (ne)obmyšlený Babiš, předražené roušky i stopování predátorů

Nabízíme výběr letošních kauz s visačkou Made in iROZHLAS.cz. Ač jsme většinu času a sil věnovali reportování o událostech spjatých s covidem-19, snažili jsme se i letos pátrat za kulisami a odkrývat zapovězené.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Důležitým startem každého dne je redakční porada.

Kauzy s visačkou Made in iROZHLAS.cz. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iRozhlas

1. Odtajnili jsme dosud nepublikované detaily z auditu ke střetu zájmů premiéra Andreje Babiše. Popsali jsme mimo jiné nejnovější závěry Evropské komise, informovali o definitivní červené pro dotaci na toastový chléb Penam.

2. Získali jsme a veřejnosti přiblížili statuty svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO). Jako klíčové dokumenty je zkoumala Evropská komise, černošický úřad i šéfžalobce Pavel Zeman. Popisují totiž podmínky, za kterých se Babiš kvůli zákonu o střetu zájmů zřekl holdingu Agrofert.

3. Během jarní vlny koronaviru jsme se zaměřili na státní nákupy roušek a respirátorů. V sérii textů jsme popsali pochybnosti, které se vyrojily kolem jednotlivých dodavatelů i přemrštěných cen.

4. Od úplného začátku jsme sledovali kauzu obviněného soudce Zdeňka Sováka a postupně zmapovali skutky, při nichž byl podle policie účasten korupci.

5. Prostudovali jsme policejní materiály a zrekonstruovali jsme jeden z nejbrutálnějších činů české historie, který se odehrál loni v ostravské nemocnici. Ctirad V. tehdy během čtyř minut zabil sedm lidí.

6. Na konkrétních záznamech jsme doložili, že soudce Alexandr Sotolář manipuloval se svědectvími v kauze opencard. Někdy nepřesně zachytil odpovědi aktérů, jindy při protokolaci vypustil celé věty či si je přímo vymyslel. A neudělal to jen v případu pražské karty.

7. I osm let po zatčení exhejtmana Davida Ratha není kauza u konce. Jak jsme zjistili, ústřední trojice korupční aféry, které hrozí propadnutí veškerého majetku, se zbavuje svých nemovitostí. Manželům Kottovým tak už nepatří například ani dům v Rudné, kde se trojice setkávala.

8. Shromáždili jsme svědectví, důkazy i expertizy k vyšetřování pochybností kolem reklamních peněz, které do Čapího hnízda pumpovaly podniky Agrofertu. Během vyšetřování daňové větve kauzy Čapí hnízdo kriminalisté například zjistili, že na znalce tlačili úředníci a že podniky se řídily interním ceníkem.

9. Kontinuální kauzou letošního roku se stalo přetahování o data ukazující pandemii v realistickém pohledu. Naši datoví novináři upozornili třeba na nesrovnalosti v údajích, které prezentovaly úřady.

10. Krok za krokem jsme sledovali případy sexuálních predátorů, které nasvítil dokument V síti.

  

rak, iROZHLAS.cz .cz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme