Kauzy roku 2016: Palác Blaník změnil majitele. V obchodu se objevilo jméno Pitra i Janouška

Na jaře se v Praze odehrál miliardový obchod s nemovitostmi. Šlo například o známý palác Blaník (přejmenovaný na Fénix) v samotném centru města, na Václavském náměstí. Ještě před uzavřením obchodu se ale v pozadí tvrdě střetli podnikatelé o akcie firem, které budovy vlastnily. Policie také v této souvislosti prověřovala podezření z přípravy vraždy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lobbista Roman Janoušek | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Co chceš konkrétního? Máme mu zlomit ruce, nohy nebo ho udělat na vozíčku." „V podstatě bych si přál, aby ona byla zastrašena, aby věděla, že je něco zlé, že se něco stalo. Nemůže ale vědět, o co jde, to je samozřejmé. Jeho potřebuju úplně odstavit, úplně definitivně odstavit, aby už nemohl pracovat."

Přehrát

00:00 / 00:00

Kauzy roku 2016. Palác Blaník změnil majitele. V obchodu se objevilo jméno Pitra i Janouška. Natáčel Janek Kroupa a Jana Klímová

Takto se bavili na nahrávce, kterou se kvůli podezření z přípravy vraždy zabývala loni a letos policie, muž z pražského podsvětí Baškim Kjazmi alias Bojan a významný pražský podnikatel Luděk Vinš.

Vinš vystupoval jako majitel dvou miliardových pražských nemovitostí. Jenže podílu na nich se domáhali žalobami další tři bývalí podílníci. Vinš proto s Bojanem plánovali, jak je odstavit a zastrašit. Sám Vinš ale popřel, že by to myslel vážně.

„Jestli jsem to chtěl, nebo nechtěl, takhle to vůbec není. Nic takového jsem neinicioval, v žádném případě ne. To, že mě ten člověk štval, to je jasné,“ vysvětloval Vinš.

'Zlomit ruce, nohy nebo ho udělat na vozíčku?' V podsvětí se domlouvalo zmrzačení nepohodlného právníka

Číst článek

Podle něj se dostal do pasti. Nahrávky jeho hovorů s Bojanem totiž vznikly poté, co se o nemovitosti začal zajímat další podnikatel, Tomáš Pitr. Ten proslul jako spolupracovník zástřelného kmotra Františka Mrázka a s Bojanem se dobře zná. Pitr od něj nahrávky získal.

„Z těch nahrávek vyplývaly určité nejasnosti, které jsem vyhodnotil jako rizikové pro všechny strany, a proto jsem se rozhodl to oznámit,“ potvrdil Pitr.

Vinš se tak dostal pod tlak. Kromě toho, že prohrával část soudů, byl ještě v hledáčku policie. Rozhodl se tak spory o akcie ukončit. Policie navíc letos v únoru prověřování podezření Vinše odložila, mohlo prý jít jen o provokaci.

Palác Blaník změnil majitele. V obchodu se objevilo jméno lobbisty Janouška

Číst článek

Koncem jara se tak mohl odehrát obří obchod. Obě nemovitosti, Palác Fénix dříve známý jako Blaník na pražském Václavském náměstí a pražský hotel Čechie, v hodnotě 2,5 miliardy korun, změnily majitele. Oficiálně je koupila neznámá firma Gilraen.

„Za touto společností stojí velká investiční skupina," vysvětloval právník firmy Norbert Ostrčil, který dříve spolupracoval hlavně s Tomášem Pitrem.

Zmíněnou investiční skupinou měli být firmy finančníků z J&T. Neoficiálně se měl ale na transakci podílet svými penězi hlavně lobbista Roman Janoušek. Mimochodem, Janoušek je dobrým kamarádem právě Pitra. V rozhovoru s reportérem Radiožurnálu Vinš k prodeji nemovitostí řekl.

„Vy jste o tom jednal s Romanem Janouškem. Jaká je jeho role? On je spoluvlastníkem, jak jsem to pochopil,“ ptal se Vinše na prodej nemovitostí reportér Radiožurnálu Janek Kroupa. „Ano, je to tak,“ potvrdil Vinš.

Janoušek se o ničem nechtěl bavit a odpověď neměl ani jeho právní zástupce. Předloni lobbista nastoupil do vězení za sražení ženy při autonehodě, ze zdravotních důvodů má ale trest od letošního února přerušený a je doma.

Jan Kroupa, Jana Klímová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme