Kauzy roku 2016: Ředitel protimafiánské jednotky Šlachta skončil kvůli reformě části policie

Ředitel tehdejšího Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta v létě skončil u policie na protest proti jejím změnám. K reorganizaci části policie se už sešla sněmovní komise celkem třináctkrát a vyslechla desítky vlivných lidí - žalobce, politiky i vysoké policejní důstojníky. Jejím hlavním úkolem bylo zjistit, jestli sloučení protimafiánského a protikorupčního útvaru mělo za cíl zlepšit práci policie, nebo mělo naopak zabránit vyšetřování velkých kauz. Výsledky komise předloží do konce ledna.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Robert Šlachta a Tomáš Tuhý (fotokoláž)

Robert Šlachta a Tomáš Tuhý (fotokoláž) | Foto: Český rozhlas

„Podal jsem žádost o uvolnění ze služebního poměru, pan náměstek Laube ji přijal a během 15 minut byl vyhotoven rozkaz o mém propuštění ze služebního poměru. Takže po dohodě k 30. 6. 2016 skončím ve funkci ředitele po 25 letech služby,“ zdůvodňoval Robert Šlachta v červnu v mikině a s řetízkem kolem krku, proč odchází z čela protimafiánského útvaru.

Kauzy roku 2016: Výměna Libanonce Fajáda za pětici Čechů. Případ, který má stále mnoho otazníků

Číst článek

Někým opěvovaný, jinými zatracovaný detektiv skončil kvůli policejní reorganizaci. Za reformou spatřoval snahu vedení policie vidět do citlivých kauz, které jeho lidé vyšetřovali. I tímto podezřením se zabývala sněmovní komise.

Po dlouhých měsících se její šetření chýlí ke konci. K dispozici má asi 4000 stran materiálu a nahrávky. Do konce ledna by měla odhlasovat usnesení. „K tomu nepochybně při rozpravě ve Sněmovně bude každý z nás možná říkat svá osobní stanoviska,“ nastínil nedávno předseda komise Pavel Blažek (ODS).

Pavel Blažek, politik, sněmovní vyšetřovací komise | Foto: Filip Jandourek

Komise nejspíš záměr zbavit se Šlachty neprokázala

Už teď ale někteří poslanci pod podmínkou zachování anonymity naznačují, že závěry komise budou znít zhruba takto: „Reforma byla příliš rychlá, ale nepodařilo se prokázat, že cílem bylo zbavit se Šlachty.“

Sám Šlachta, který dnes pracuje ve vedení celní správy, komisi příliš nevěří. „Byl jsem u této komise už podruhé a odcházel jsem rozladěn. Myslím si, že pokud by si členové komise přečetli materiály, které jsme jim dali, tak některé dotazy, které tam padaly, ani padat nemusely,“ řekl Šlachta.

Kromě samotné reorganizace se komise zabývá i kauzou takzvaného brutálního úniku informací. Z toho obvinil policejního prezidenta Tomáše Tuhého bývalý vedoucí ostravské expozitury protimafiánského útvaru Jiří Komárek. Tuhý to od začátku popírá.

Smyšlenky a konstrukce

„Do současné doby jsem nenašel jedinou indicii, která by mne s tím spojovala. Naopak je tady plno nových informací a já velmi apeluju na to, aby to bylo prošetřeno, abychom skutečně prokázali, kde vznikly tyto informace, spekulace a konstrukce, aby se to do budoucna nestávalo. Obvinění policejního prezidenta na základě nějakých smyšlenek a konstrukcí je absolutně nepřípustné,“ prohlásil Tuhý.

Komise zatím zjistila, že kauza úniků nejspíš probíhala „obráceně“. Původně totiž Komárek mluvil o tom, že někdo poslal jednomu moravskému podnikateli varovnou SMS, že se u něj doma plánuje razie. A ten mobil, ze kterého SMS přišla, pak komunikoval s mobilem, který v minulosti používali Tuhého blízcí.

Kauzy roku 2016: policisté po 20 letech odhalili vraha šéfa českého podsvětí Antonína Běly

Číst článek

Nedávno se ale na komisi objevily dokumenty, které svědčí o opaku. SMS nebyla příchozí, nýbrž odchozí, tedy že ji podnikatel někomu posílal. Komárek ale trvá na svém. Podle něj se komise chytila detailu a je jedno, jakým šla SMS směrem.

Reformu od začátku kritizovali někteří žalobci, například pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová nebo olomoucký vrchní žalobce Ivo Ištván. Zatím ale nechtějí hodnotit, jak nový policejní útvar funguje.

Robert Šlachta | Foto: Český rozhlas

Markéta Chaloupská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme